Κυριακή 12 Μαΐου 2019

Πρωταθλητής στη Β΄ Εθνική ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα!

Ως πρωταθλητής ανεβαίνει στη Β΄ Εθνική ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα μετά και τη νέα νίκη του, αυτή τη φορά εκτός έδρας απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά, με 82-75.
Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, χωρίς τους Πάτρα, Μάντζιο Δ. και Γιωτάκη στη σύνθεσή της, κατάφερε να κατακτήσει την 21η νίκη της και 11η συνεχόμενη, εκπληρώνοντας το στόχο που είχε τεθεί από το καλοκαίρι και δεν ήταν άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Καραγκιολίδης με 21, Γεωργίου με 15, Πανάρας με 14, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Πρέντζας και Πιστιόλης που είχαν από 12.

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Τιτάνες να παίρνουν τα ηνία στο ημίχρονο με 45-42. Με επιμέρους σκορ 25-16 ο ΠΑΣ πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας διαφορά έξι πόντων (67-61 στο 30΄), για να φτάσει στο τελικό 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-42, 61-67, 75-82

Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

Τιτάνες Παλαμά (Ζαχαρέλης): Τσιάμπας 9(1), Τσούμας 8(1), Φαλάγγας, Ζωιτσάκος 6, Γκογκίδης 16(1), Καραϊσκάκης 16(3), Φαλιάκης, Μακρής 17(2), Καραδήμας 1, Αρχοντούλης, Μπακαβέλος 2

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Γεωργίου 15(1), Πανάρας 14(3), Τσίρμπας-Αναγνώστου 8, Πρέντζας 12(2), Καραγκιολίδης 21(1), Μάντζιος Π., Πανταζής, Πιστιόλης 12