Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα: Προσπάθησε για τη μεγάλη ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε...

Ο Πρωτέας Γρεβενών ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής με τον Βίκο ΠΑΣ Γιάννινα, επικρατώντας με 71-65.
Ο Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα όπως και στο παιχνίδι με τη Λευκάδα, όταν είχε γνωρίσει την πρώτη του ήττα, έτσι και τώρα πραγματοποίησε κακή εκκίνηση στο παιχνίδι και αναγκάστηκε να κυνηγήσει στο σκορ. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 25-19 και με επιμέρους 21-9 στο δεύτερο, έχτισαν διαφορά κοντά στους είκοσι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-28). Ο ΠΑΣ, πραγματοποίησε ένα από τα χειρότερά του φετινά δεκάλεπτα, με αποτέλεσμα να βρεθεί με μεγάλη διαφορά πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε σταδιακά εικόνα. Αρχικά το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 16-14 υπέρ του ΠΑΣ, ο οποίος προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή αλλά τελικά το 21-11 επιμέρους της τελευταίας περιόδου, δεν ήταν αρκετό για να φύγει με τη νίκη. Τελικό σκορ 71-65, με τον ΠΑΣ να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Πρωτέας Γρεβενών βρίσκεται πλέον μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-1. 20 πόντους σημείωσε ο Δημήτρης Γεωργίου με τους Βασίλη Πάτρα και Δημήτρη Μάντζιο να προσθέτουν από 15 για τον ΠΑΣ.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου θα υποδεχθεί τους Τιτάνες Παλαμά, στο κλείσιμο του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-28, 60-44, 71-65

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Λουλουδιάδης

Πρωτέας Γρεβενών(Μουρουζίδης): Κλωναράς 11(1), Γρούδος 15(2), Μαλούτας 14(2), Μιχαηλίδης 8(2), Τζιουβάρας, Κολοβός, Συλλάκος 1, Τακίδης 3, Μπόζιαρης 7(2), Σιουμούρας, Μητρόπουλος, Μακρής 8(2), Μαλιούρας 4

Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα(Κωστόπουλος): Γεωργίου 20(3), Πανάρας, Μουζακίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 7, Καραγκιολίδης 8, Μάντζιος Π., Μάντζιος Δ. 15, Πάτρας 15, Πανταζής, Πιστιόλης, Γιωτάκης