Κυριακή 12 Μαΐου 2024

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ioannina WBC 43-35: Ξεκίνημα στα playout με ήττα

Με ήττα ξεκίνησε τα playout το Ioannina WBC σήμερα το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη, με 43-35 από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, η οποία έκανε το 1-0 στη σειρά.

Καλαντζή με 12 πόντους, Κρητικού με 8 και Kaleva με 7 ξεχώρισαν από τη γιαννιώτικη ομάδα. Από την Αναγέννηση 10 είχε η Γράψα

Οι φιλοξενούμενες δε βρήκαν ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το σκορ στο τέλος του να είναι 10-2 υπέρ των γηπεδούχων. Σιγά σιγά το Ioannina WBC βρήκε τα πατήματά του μειώνοντας στο 16΄ σε 17-12 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 20-14.

Στο 25΄ η ομάδα του coach Κρικώνη μείωσε ακόμα περισσότερο (22-18) όμως η Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με επιμέρους 10-3 ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο 30΄ (32-21). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι Γιαννιώτισσες δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από το -7 (36-29 στο 36΄ και 39-32 στο 37΄) με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 43-35.

Πλέον οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη Κυριακή, στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, όπου το Ioannina WBC θα κυνηγήσει τη νίκη ώστε να ισοφαρίσει τη σειρά και να τη στείλει σε 3ο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 10-2, 20-14, 32-21, 43-35

Διαιτητές: Μπουγλός Ι.-Γιατρόπουλος

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Γιάνναρος): Τζήμου 5, Σταμπή 2, Γράψα Ευτ. 10(2), Γράψα Ευαγ. 5(1), Κουλακιώτη 5, Στεργίου 2, Ντολοπούλου 4, Αντωνίου 4(1), Κανέλογλου 6, Πουρπουρίδου

Ioannina WBC (Κρικώνης): Kaleva 7, Γιωτίτσα 2, Ρίζου 2, Καλαντζή 12(2), Κρητικού 8(2), Ντόκου 4, Τσακτσίρα, Βρασταμήνου, Βλαχβέη, Μπουκουβάλα