Κυριακή 12 Μαΐου 2024

Αστράκα B.C.-Γρηγόρης Λιακατάς 79-51: Επέστρεψε στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Αστράκα

Την επιστροφή της στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγυρίζει από σήμερα το μεσημέρι η Αστράκα καθώς μετά την άνετη επικράτησή της με 79-51 επί του Γρηγόρη Λιακατά στο ΕΑΝΚΙ "κλείδωσε" και μαθηματικά την άνοδο.

Τάσσος με 15 πόντους και Παπανικολάου με 14 οι δύο διψήφιοι από την ομάδα του Ηλία Κουγιουμτζίδη, η οποία κατέκτησε την 6 συνεχόμενη νίκη της στα playoff. Από τον Γρηγόρη Λιακατά 19 είχε ο Παγουράς με τους Στράτο και Γκανιάτσο να προσθέτουν από 13 και 12 αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή διαφορά 9 πόντων στο ημίχρονο (40-31 στο 20΄) με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα καθώς οι παίκτες του coach Κουγιουμτζίδη ήταν καταιγιστικοί με το επιμέρους 25-7 να τους φέρνει μία "ανάσα" από τη νίκη (65-38 στο 30΄). Το τελικό σκορ ήταν το 79-51 με την Αστράκα να ανεβαίνει στο 6-2 και τον Γρηγόρη Λιακατά να υποχωρεί στο 4-4.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-31, 65-38, 79-51

Διαιτητές: Πλιάκος-Γκλίναβου Ε.

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρος 2, Παπανικολάου 14(2), Μπέλλος 2, Σπυρίκος 6(1), Αντωνίου 3, Κέφης, Τάσσος 15(1), Νυφαντής 6(2), Φουρλάνης 9(1), Λούντζης 9, Τσιρώνης 7(1), Τασιούλας 6

Γρηγόρης Λιακατάς: Παστρομάς, Παγουράς 19(1), Γκανιάτσος 12(3), Στράτος 13(1), Αθανασίου 5, Καστανάς, Σκόνδρας 2, Βαλερας