Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Νικόπολη Πρέβεζας-Λέων Κέρκυρας 88-76: Πρωταθλήτρια ΕΣΚΑΒΔΕ η Νικόπολη Πρέβεζας

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ και το εισιτήριο ανόδου στη National League 2 πανηγύρισαν άπαντες στη Νικόπολη Πρέβεζας μετά τη νίκη με 88-76 επί του Λέοντα Κέρκυρας σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Πρέβεζας.

Οι Πρεβεζιάνοι επιστρέφουν στις Εθνικές κατηγορίες μετά το 2019 όταν είχαν αγωνιστεί για τελευταία φορά στη Γ΄ Εθνική. Στο σημερινό παιχνίδι 21 πόντους σημείωσε ο Νίκας, 13 οι Τσιτσώνης, Ροντογιάννης και 12 ο Σουλιώτης. Από τον Λέοντα Κέρκυρας, ο οποίος τερμάτισε στην 8η θέση, 25 είχε ο Χονδρογιάννης, 14 ο Βλασερός, 13 ο Γαρνέλης και από 11 Περούλης και Σέκας.

Μόλις 5 παίκτες είχε στη διάθεσή του ο coach Γιώργος όμως είδε την ομάδα του να προηγείται με 14-7. Ο Λέων έπαιξε, όπως ήταν φυσιολογικό, άμυνα ζώνης από την αρχή του αγώνα. Η Νικόπολη με σερί 7-0 ισοφάρισε σε 14-14 στο 7΄ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 10΄. Με καλάθι του Κοντογιάννη οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με 22-21 και ενώ ο Σουλιώτης είχε δώσει λύσεις με 2 εύστοχα μακρινά σουτ Ο Βλασερός έγραψε τον επίλογο στο δεκάλεπτο με 3 εύστοχες βολές κάνοντας το 24-22.

Με τον Σουλιώτη να φτάνει τους 10 πόντους η Νικόπολη προηγήθηκε με 28-24 στο 12΄. Η ομάδα της Πρέβεζας άρχισε να "φλερτάρει" με τη διψήφια διαφορά την οποία βρήκε με καλάθι του Νίκα στα 4:19 πριν το ημίχρονο (39-29). Η ομάδα του Σπύρου Πολίτη είχε ένα καλό προβάδισμα 11 πόντων φτάνοντας στο τέλος του ημιχρόνου (46-35 στο 20΄).

Με 4 σερί πόντους του Χονδρογιάννη ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο Λέων μειώνοντας σε 46-39. Η Νικόπολη δεν έβγαζε την ίδια ένταση με το δεύτερο δεκάλεπτο στην άμυνά της με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με τον Χονδρογιάννη να φτάνει τους 10 πόντους στην περίοδο να μειώνουν ακόμα περισσότερο σε 51-45. Ο Νίκας ήταν εκεί για την ομάδα του κρατώντας την μπροστά με 56-48 στο 26΄ με τους Κερκυραίους όμως με τον Περούλη να παίρνει τη σκυτάλη από τον Χονδρογιάννη να πλησιάζουν στο -2 (57-55). Στο 30΄ οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή (61-60) με τον Λέοντα να έχει αποδειχθεί ιδιαιτέρως "σκληρό καρύδι".

Η Νικόπολη δεν μπορούσε να χτίσει μία ικανοποιητική διαφορά μέχρι και το 34΄ κρατώντας πάντως τα ηνία σταθερά (71-67). Στα 4:46 πριν το τέλος του αγώνα ο Σέκας έκανε το 5ο του φάουλ με αποτέλεσμα ο Λέων να μείνει με 4 παίκτες στο παρκέ καθώς δε διέθετε άλλον παίκτη για να περάσει ως αλλαγή. Οι Πρεβεζιάνοι έχοντας και αυτό το πλεονέκτημα έφτασαν στην 21η νίκη τους με το τελικό 88-76 επί του εξαιρετικά μαχητικού Λέοντα Κέρκυρας φτάνοντας στην πολυπόθητη κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 46-35, 61-60, 88-76

Διαιτητές: Μαντζανάς-Ρούγκας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Παπανδρέου, Κοντογιάννης 9, Σουλιώτης 12(2), Τσιτσώνης 13(3), Ροντογιάννης 13, Ζαλοκώστας, Κασκάνης 9(2), Χρήστου 3, Νίκας 21, Σαμπάνης 4, Μπότσιος, Καράμπελας 4

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Σέκας 13(3), Περούλης 11(1), Βλασερός 14(1), Γαρνέλης 13(1), Χονδρογιάννης 25(2)