Σάββατο 18 Μαΐου 2024

Αίας Άρτας-MetronGold Μολοσσοί 72-64: Πήρε τη νίκη και την 6η θέση ο Αίας

Αίας Άρτας και MetronGold Μολοσσοί συναντήθηκαν σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας προκειμένου ο νικητής να καταλάβει την 6η θέση και ο ηττημένος την 7η. Οι Αρτινοί ήταν αυτοί που επικράτησαν με 72-64 τερματίζοντας 6οι, αφήνοντας τους Γιαννιώτες στην 7η θέση.

Παπαμιχαήλ με 13 πόντους, Παπαδημητρίου με 12 και Τζίμας με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου. Από τους Μολοσσούς 27 είχε ο Ζήσης, 12 ο Μελισσόβας και 11 ο Γούλας.

Ιδανικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Γιαννιώτες προηγούμενοι με 12-5 με τον Αίαντα να απαντά γρήγορα με σερί 4-0 μειώνοντας σε 12-9 στο 5΄. Ο Αίας κατάφερε να περάσει και μπροστά με 15-14 με καλάθι του Γείτονα κλείνοντας την περίοδο στο +3 (17-14) με jump shot του Παπαμιχαήλ.

Με καλάθι του Καρανίκα μετά από ωραία δημιουργία του Γείτονα στην πλάτη της άμυνας το σκορ έγινε 19-14 με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με σερί 7-0 και τον Ζήση μπροστάρη (21-19). Στο 17΄ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (26-26) με τον Κώστα Γεωργιάδη όμως να βλέπει τον θετικότατο Μελισσόβα να χρεώνεται με το 3ο του φάουλ από νωρίς. Πολλές λύσεις έδωσε στους Γιαννιώτες και ο Γούλας στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Μολοσσούς να κάνουν το 30-29. Ο Τζίμας, με το εξαιρετικό μακρινό του σουτ, ήταν αυτός που βοήθησε τον Αίαντα Άρτας τα μέγιστα ώστε να βρίσκεται στο 35-33 στο 20΄.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (41-34) παίρνοντας πόντους στο ζωγραφιστό με τον Ζήση στη συνέχεια να "κουβαλά" τους Μολοσσούς ισοφαρίζοντας σε 44-44 στο 25΄. Λίγο μετά με νέο τρίποντο του αρχηγού τους οι Μολοσσοί έχτισαν μικρή διαφορά 4 πόντων (50-46) με τον Ζήκο όμως να βγαίνει μπροστά και με 4 σερί πόντους τους να φέρνει τις δύο ομάδες στο 50-50. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 53-52 υπέρ της γιαννιώτικης ομάδας.

Στο 33΄ το σκορ ήταν στο 55-54 για τους Μολοσσούς οι οποίοι όμως δεν έμειναν για πολύ μπροστά καθώς ο Αίας με επιμέρους 12-4 προηγήθηκε με 66-59 στο 37΄. Ο Παπαμιχαήλ με διαδοχικά σουτ από μέση απόσταση φάνηκε να "καθαρίζει" την υπόθεση νίκη για τον Αίαντα (70-62). Τελικό σκορ ήταν το 72-64 με το αποτέλεσμα αυτό να φέρνει τον Αίαντα Άρτας στην 6η θέση και τους Μολοσσούς στην 7η.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-33, 52-53, 72-64

Διαιτητές: Καννής-Πλιάκος

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 8, Βαρδής 4, Τζίμας 11(3), Αποστολάκης 1, Φώτης 3, Παπαδημητρίου 12, Παπαμιχαήλ 13, Καρανίκας 7(1), Ζήκος 9, Γείτονας 4

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Χατζηαγοράκης 3(1), Ζήσης 27(5), Κόρδας 4, Καλπατζίδης 2, Γούλας 11, Μάκης 5, Σχίζας, Λάμπρου, Μελισσόβας 12