Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Κερκυραϊκός-Γ.Ε.Α. 77-73: Με επιθετική πολυφωνία πανηγύρισε τη νίκη ο Κερκυραϊκός

Την μεγαλύτερη φετινή του νίκη κατέκτησε σήμερα το μεσημέρι στην έδρα του ο Κερκυραϊκός επικρατώντας με 77-73 της 2ης Γ.Ε.Α. σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Τρικαλιώτης με 20 πόντους, Μητρόπουλος με 15, Πετρόπουλος με 11 και Κουλούρης με 10 οι διακριθέντες από τους γηπεδούχους. Από τους φιλοξενούμενους 20 είχε ο Τσέπας και 18 ο Δάρλας.

Χέρι χέρι βάδιζαν στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες (14-14 στο 10΄) με τον Κερκυραϊκό με επιμέρους 22-14 να ολοκληρώνει το πρώτο μισό του αγώνα στο +8 (36-28 στο 20΄).

Οι Φαίακες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο τρίτο δεκάλεπτο βρισκόμενοι σε διψήφια απόσταση στο 30΄ (57-46) με την Γ.Ε.Α. να βελτιώνεται επιθετικά στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά (σημείωσε 27 πόντους) όμως τον Κερκυραϊκό να κρατά την πρωτοπορία μέχρι το φινάλε φτάνοντας στη νίκη με 77-73.

Στο 4-19 βελτίωσε το ρεκόρ της η ομάδα του coach Μούτσιου με την Γ.Ε.Α από την άλλη να υποχωρεί στο 16-7.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 36-28, 57-46, 77-73

Διαιτητές: Ντάγκας-Γαληνάς

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Κουλούρης 10, Τρικαλιώτης 20(3), Πετρόπουλος 11, Αλαμάνος 4, Ρίζος, Μητρόπουλος 15, Περατινός 9(3), Ρουμελιώτης 8

Γ.Ε.Α. (Σταμουλάκης): Πολύζος 9, Καραγιάννης 9(1), Τραγουδάρας 6, Σαλαγιάννης, Κωσταπαππάς 7, Καντερές 2, Δάρλας 18(3), Σκορδόπουλος, Τσέπας 20(1), Καλαμπαλίκης 2