Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Κρόνος Αγρινίου-Νικόπολη Πρέβεζας 68-65: Έβαλε τέλος στο σερί της Νικόπολης ανεβαίνοντας δεύτερος

Ο Κρόνος Αγρινίου πιστοποιώντας την εξαιρετική του φόρμα έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των 16 αγώνων που έτρεχε η Νικόπολη Πρέβεζας επικρατώντας με 68-65 σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Αγρινίου.

Πολυτιμότερος για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι ήταν ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος έχοντας 25 πόντους με τον Γκρίζη να προσθέτει 12, τον Σταυρόπουλο 11 και τον Δημήτρη Παπαθανασόπουλο 10. Αυτή ήταν η 9 σερί νίκη για την ομάδα του Αγρινίου η οποία εκμεταλλευόμενη την ήττα της Γ.Ε.Α. ανέβηκε στη 2η θέση. Από τη Νικόπολη Πρέβεζας, η οποία γνώρισε ήττα μετά από 5 μήνες (στις 2 Δεκεμβρίου η τελευταία της ήττα από τη Γ.Ε.Α.), 19 σημείωσε ο Τσιτσώνης και 14 ο Κοντογιάννης.

Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-11 στο 10΄ κλείνοντας το ημίχρονο με 32-26.

Ο Κρόνος κρατούσε τα ηνία και στο τρίτο δεκάλεπτο, έστω και με μικρή διαφορά (48-44 στο 30΄) για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο όπου ο Γιάννης Παπαθανασόπουλος έβαλε μεγάλα σουτ για την ομάδα του. Με το σκορ στο 68-65 οι Πρεβεζιάνοι είχαν την ευκαιρία τους να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση όμως το σουτ που επιχείρησε ο Τσιτσώνης από τα 6.75 δε βρήκε στόχο με αποτέλεσμα ο Κρόνος Αγρινίου να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη.

Στο 17-6 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Κρόνος Αγρινίου σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση με τη Νικόπολη Πρέβεζας από την άλλη να υποχωρεί στο 20-3 χωρίς όμως αυτό να αλλάζει κάτι αναφορικά με την κατάκτηση του τίτλου καθώς με νίκη την τελευταία αγωνιστική σφραγίζει και μαθηματικά την άνοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-26, 48-44, 68-65

Διαιτητές: Λύτρας-Δάλλας

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Παπαθανασόπουλος Δ. 10, Παπαθανασόπουλος Α. 3(1), Μαυροφρύδης 4, Παπαθανασόπουλος Ι. 25(5), Σταυρόπουλος 11, Κατερινόπουλος 3(1), Μπουρνάζος Σ., Γκρίζης 12(2), Τσέπας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 14, Σουλιώτης 8(2), Τσιτσώνης 19(5), Ροντογιάννης 7, Ζαλοκώστας 2, Κασκάνης 5(1), Χρήστου 2, Νίκας 8(1)