Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Λέων Κέρκυρας-Φαίακας Κέρκυρας 69-51: Πήρε το τοπικό ντέρμπι επιστρέφοντας στις νίκες

Στην 7η θέση ανέβηκε ο Λέων Κέρκυρας μετά τη νίκη του στο τοπικό ντέρμπι με τον Φαίακα με σκορ 69-51 σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο ΕΑΚ Κέρκυρας σήμερα το απόγευμα.

Γαρνέλης με 18 πόντους, Χονδρογιάννης με 16, Περούλης με 14 και Γαληνάκης με 11 η 4άδα που ξεχώρισε από την ομάδα του coach Γιώργου. Από το Φαίακα 19 είχε ο Αγιούς με τους Γκιουλέα και Θεόδοτο να προσθέτουν από 10.

Η ομάδα του coach Καραγιάννη είχε προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12) με τον Λέοντα να ανεβάζει "στροφές" στο δεύτερο δεκάλεπτο και με φοβερό επιμέρους 22-8 να έχει διαφορά που πλησίαζε σε διψήφιο νούμερο στο 20΄ (34-26).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο (51-39) φτάνοντας στη 13η νίκη τους με το τελικό 69-51.

Στο 13-9 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Λέων Κέρκυρας με τον Φαίακα να υποχωρεί στο 8-14.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-26, 51-39, 69-51

Διαιτητές: Γαληνάς Ε.-Γαληνάς Χ.

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 3(1), Στεργίου Λ. 3(1), Καρδάμης, Σέκας 2, Τζιανούμης 2, Περούλης 14, Γαληνάκης 11, Βλασσερός, Γαρνέλης 18(1), Χονδρογιάννης 16(1)

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Κακαρούγκας 2, Αγιούς 19(3), Γιαννούλης, Γκιουλέας 10(1), Γραμμένος 6, Χειμαριός, Ούστογλου 10, Θεόδοτος 3, Χατζηιωάννου 1, Μαγκανάς