Σάββατο 11 Μαΐου 2024

Α.Ε. Καναλακίου-Αίας Άρτας 58-54: Ολοκλήρωσε νικηφόρα τα εντός έδρας παιχνίδια

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας φετινές της υποχρεώσεις η Α.Ε. Καναλακίου επικρατώντας με 58-54 του Αίαντα Άρτας.

Η 18η νίκη των Καναλακιωτών είχε πρωταγωνιστές τους Τάσσο (13 π.), Κολιούση (11 π.) και Πάνου (10 π.). Από τον Αίαντα Σκούμπος με 17 και Παπαδημητρίου με 12 αυτοί που ξεχώρισαν.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ευθέως ανταγωνιστικό με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοπορία τόσο στο 10' (16-14) όσο και στο 20' (31-28).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο κομμάτι για την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά καθώς το επιμέρους 17-8 την έφερε σε διψήφια απόσταση στο 30' (48-36). Ο Αίας προσπάθησε να επιστρέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο το οποίο του ανήκε μειώνοντας το σκορ όμως η Α.Ε. Καναλακίου ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη με το τελικό 58-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 31-28, 48-36, 58-54

Διαιτητές: Πλιάκος-Καλαμαράς

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας, Ιωαννίδης 8(1), Καραγιάννης 9(1), Γείτονας 5(1), Παπαζυγούρας, Τάσσος 13(2), Ζολώτας, Κολιούσης 11(1), Δούβλης 2, Πάνου 10

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 17(1), Τζίμας, Αποστολάκης, Φώτης 7, Παπαδημητρίου 12, Παπαμιχαήλ 9, Καρανίκας 3(1), Ζήκος 4, Γείτονας 2