Σάββατο 11 Μαΐου 2024

MetronGold Μολοσσοί-ΠΑΣ Γιάννινα 73-80: Νίκη γοήτρου για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Μία νίκη γοήτρου σε τοπικό ντέρμπι πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα επικρατώντας των MetronGold Μολοσσών με 80-73 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Σταμέλος με 22 πόντους, Γιαννόπουλος με 17 και Λυγούρας με 12 ξεχώρισαν από την ομάδα του Νίκου Πάνου η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-16. Από τους MetronGold Μολοσσούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 13-10, 36 σημείωσε ο Ζήσης, 18 ο Χατζηαγοράκης και 12 ο Γούλας

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει βραχεία κεφαλή στο 10΄ (22-21). Οι παίκτες του coach Πάνου με μπροστάρη τον Σταμέλο έκλεισαν το ημίχρονο στο 47-40.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία και στο τρίτο δεκάλεπτο (61-56) με τους Μολοσσούς να πλησιάζουν στο -2 στην τέταρτη περίοδο (71-69) και ενώ νωρίτερα είχαν βρεθεί στο -8. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να κρατηθεί μπροστά φτάνοντας στο τελικό 80-73 που του έδωσε την 7η φετινή του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-47, 56-61, 73-80

Διαιτητές: Ζέρβας-Παπαδιώτης

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Παλιόγλου, Χατζηαγοράκης 18(2), Ζήσης 36(5), Κόρδας 2, Μάκης, Γούλας 12, Μελισσόβας 5

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γιαννόπουλος Π. 17(1), Φωτόπουλος 6, Κοτζαμάνης 8(1), Μπαντής, Τσίρμπας-Αναγνώστου 9(2), Μπούγιας, Μπουραντάς 2, Λυγούρας 12, Σταμέλος 22(2), Κωσταντούλας 4, Ράπτης