Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Αίας Άρτας-Λέων Κέρκυρας 63-47: Πήρε τη νίκη και τη διαφορά ο Αίας

Επιβάλλοντας το ρυθμό του από το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας να διαχειριστεί διψήφιες διαφορές, ο Αίας Άρτας επικράτησε με 63-47 σήμερα το απόγευμα του Λέοντα Κέρκυρας στο Νέο Τ9 Άρτας κατακτώντας τη 12η νίκη του βάζοντας παράλληλα τέλος στο αρνητικό σερί των 4 ηττών.

Τζίμας με 17 ο καλύτερος από τους νικητές με τον Σκούμπο να ακολουθεί έχοντας 12. Από τον Λέοντα Περούλης και Χονδρογιάννης με 20 και 18 αντίστοιχα ήταν οι δύο που ξεχώρισαν.

Ο Αίας Άρτας με τον Φώτη να πραγματοποιεί καλό ξεκίνημα (5 π.) προηγήθηκε με 7-3 στο 4΄ βρίσκοντας πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ευστοχούν και από μακριά, με Ζήκο και Καρανίκα, κάνοντας το 13-5 στο 6΄. Ο Τζίμας άφησε τη δημιουργία αναλαμβάνοντας εκτελεστικό ρόλο με την ομάδα του να ξεφεύγει με 20-7. Ο Λέων ήταν τρομερά άστοχος σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου με τον Αίαντα στο 10΄ να προηγείται με +15 (25-10) με τον Χονδρογιάννη να προσπαθεί να κρατήσει ανταγωνιστικούς τους φιλοξενούμενους.

Ο coach Ντάσιος έδωσε εντολή η μπάλα να περάσει στο low post και τον Γείτονα, με τον ψηλό του είτε  τελειώνοντας φάσεις είτε δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του να βοηθά τα μέγιστα ώστε η διαφορά να ανέβει στους 20 (32-12). Με τον Περούλη να ηγείται ο Λέων προσπάθησε να αντιδράσει τρέχοντας σερί 6-0 μειώνοντας σε 32-18 στο 15΄. Ο Περούλης είχε βρει για τα καλά ρυθμό δείχνοντας ασταμάτητος με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ακόμα περισσότερο στο 18΄ (34-22). Ο Αίας βελτιώθηκε μέχρι το ημίχρονο και με επιμέρους 7-1 έκανε το 41-23 στο 20΄.

Χωρίς ρυθμό επιθετικά οι δύο ομάδες στα πρώτα 5΄ του τρίτου δεκαλέπτου με τη διαφορά πάντως να έχει παγιωθεί κοντά στους 20 (42-23 στο 25΄). Μόλις 9-8 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου, η οποία δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με το 50-31 του 30΄ να φέρνει τους Αρτινούς σε πολύ καλή θέση ενόψει των τελευταίων 10 αγωνιστικών λεπτών.

Με σερί 7-0 των Κερκυραίων ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά να πέφτει στους 12 (50-38). Ένα επιμέρους 8-1 των γηπεδούχων τους έφερε ξανά σε απόσταση ασφαλείας (58-39). Ο Αίας είχε τον έλεγχο μέχρι και το φινάλε του αγώνα και το μόνο που έμενε ήταν να κριθεί η διαφορά, καθώς ο Λέων στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στην Κέρκυρα είχε επικρατήσει με +15 (63-48). Ο Τζίμας αστόχησε σε μακρινό σουτ και στη συνέχεια έγινε φάουλ στον Χονδρογιάννη. Ο έμπειρος guard των φιλοξενούμενων με 1/2 βολές έκανε το 60-47 όμως ο Αίας στην τελευταία επίθεση βρήκε ελεύθερο τρίποντο με τον Σκούμπο να ευστοχεί διαμορφώνοντας το τελικό 63-47.

Ο Αίας κατέκτησε τη 12η νίκη του πιάνοντας τον Λέοντα στη βαθμολογία (12-9 ρεκόρ οι δύο ομάδες) έχοντας μάλιστα πλέον και το πάνω χέρι μετά το +16 με το οποίο επικράτησε σήμερα.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-23, 50-31, 63-47

Διαιτητές: Γαληνάς Ε.-Παπαδιώτης

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 12(1), Βαρδής, Τζίμας 17(3), Αποστολάκης 6(2), Φώτης 5, Παπαδημητρίου 9, Καρανίκας 5(1), Ζήκος 5(1), Γείτονας 4

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου 5(1), Καρδάμης, Σέκας 2, Τζιανούμης 2, Περούλης 20(3), Γαληνάκης, Βλασερός, Γαρνέλης, Χονδρογιάννης 18(2)