Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Πύρρος Αρταίων-MetronGold Μολοσσοί 66-80: Διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους οι MetronGold Μολοσσοί

Την 5η συνεχόμενη νίκη τους και 13η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κατέκτησαν οι MetronGold Μολοσσοί σήμερα το απόγευμα με 80-66 επί του Πύρρου Αρταίων στο Νέο Τ9 Άρτας.

32 πόντους σημείωσε ο Ζήσης, με τον Βρασταμηνό να είναι κομβικός έχοντας 15, εκ των οποίων οι 12 στο τελευταίο δεκάλεπτο. 11 πρόσθεσε ο Μάκης και 9 ο Γούλας. Από τους Αρτινούς από 14 είχαν Χρήστου και Δημητρίου.

Σουτάροντας 3/5 τρίποντα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Γιαννιώτες βρέθηκαν στο 11-2 στο 3΄. Γρήγορα γρήγορα οι Μολοσσοί ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Μάκη να μετρά 9 πόντους (17-5). Με καλές συνεργασίες οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 27-11 με τον Ζήση να ανεβαίνει επιθετικά. Ο Χρήστου είχε ξεχωρίσει από τους γηπεδούχους έχοντας τους 6 από τους 11 πόντους.

Ο Πύρρος Αρταίων αφυπνίστηκε στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους 14-2 μείωσε σε 29-25 στο 14΄ με τον Δημητρίου να έχει μεγάλο μερίδιο στη βελτιωμένη εικόνα της ομάδας του. Η απάντηση των Μολοσσών ήταν σερί 7-0 πηγαίνοντας στο +12 (37-25). Τα μακρινά σουτ συνέχισαν να είναι το "όπλο" των Γιαννιωτών με το σκορ να γίνεται 46-28 και το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στο 49-33.

Με τον Χρήστου οδηγό ο Πύρρος με επιμέρους 8-3 μείωσε σε 52-41 στο 24΄. Λίγο μετά με τρίποντο του Κατσαούνου η διαφορά έπεσε στους 10 (56-46) με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ανεπηρέαστοι την πρωτοκαθεδρία μέχρι και το 30΄ (61-49).

Η άμυνα των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο είχε δείξει εμφανώς σημάδια βελτίωσης δυσκολεύοντας τους Μολοσσούς οι οποίοι στα πρώτα 20΄ αγωνιστικά λεπτά είχαν βάλει 49 πόντους. Ο Βρασταμηνός ήταν ο παίκτης που "ξεκόλλησε" την ομάδα του παίρνοντας "φωτιά" με 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα κάνοντας το 75-54 στο 36΄. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6-0 μειώνοντας σε 75-60 όμως ο Βρασταμηνός ήταν ξανά εκεί με το 5ο εύστοχο τρίποντό του κάνοντας το 78-60. Το τελικό σκορ ήταν το 80-66 με τους Μολοσσούς να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 13-9 και τον Πύρρο Αρταίων να υποχωρεί στο 5-18.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 33-49, 49-61, 66-78

Διαιτητές: Μαντζανάς-Μεγαπάνος

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Γκόντας 6, Ζήσης 5, Παπαρούνης 3(1), Χρύσης 4, Γιαννάκης 4, Αναγνώστου, Κατσαούνος 7(2), Αθανασίου 4, Δημητρίου 14, Χρήστου 14, Τσώλας 5, Ασσί

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 15(5), Κόρδας 6(2), Παλιόγλου 3(1), Ζήσης 32(4), Μάκης 11(2), Γούλας 9, Μάστορας, Λάμπρου 2, Μελισσόβας 2