Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Λέων Μεσολογγίου-Κρόνος Αγρινίου 59-69: Απόλυτο αφεντικό για την 4η θέση

Το απόλυτο αφεντικό για την 4η θέση έγινε ο Κρόνος Αγρινίου μετά το σπουδαίο διπλό με 69-59 που πανηγύρισε στο ΔΑΚ Μεσολογγίου επί του Λέοντα καθώς αυτή ήταν η 15η φετινή του νίκη.

Γιάννης και Δημήτρης Παπαθανασόπουλος σημείωσαν από 18 πόντους για τους Αγρινιώτες με τον Κατερινόπουλο να προσθέτει 15 και τον Τσέπα 10. Από τους Μεσολογγίτες, οι οποίοι υποχώρησαν στο 12-9, 14 είχε ο Παύλου, 13 ο Αλεφάντης και 12 ο Ντέκας.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Λέοντα ο οποίος βγάζοντας μεγάλη ένταση στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 9-0 στο 3΄. Με τον Γιάννη Παπαθανασόπουλο να δίνει το έναυσμα και τον Δημήτρη Παπαθανασόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη, ο Κρόνος μπήκε γρήγορα στο "πνεύμα" του αγώνα και με επιμέρους 13-2 βρέθηκε μπροστά με 13-11 στο 8΄. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Κατερινόπουλου έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να κλείσουν την περίοδο στο 24-18.

Οι φιλοξενούμενοι με νέα εύστοχα μακρινά σουτ, από τους Γκρίζη και Τσέπα αυτή φορά, έφτασαν στο +9 (30-21) ενώ με καλάθι του Παπαθανασόπουλου στον αιφνιδιασμό η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο νούμερο για πρώτη φορά (32-21). Με το ίδιο νόμισμα, δηλαδή τα σουτ τριών πόντων, "πλήρωσε" τον Κρόνο ο Λέων με το σερί 11-0 που έτρεξε να φέρνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 32-32. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κρόνο να έχει βραχεία κεφαλή (33-32 στο 20΄).

Με τρίποντο του Αλεφάντη ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Λέοντα να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο (35-33). Σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου Λέων και Κρόνος συμβάδιζαν στο σκορ με τον Δημήτρη Παπαθανασόπουλο να δίνει πολλές λύσεις στην ομάδα του η οποία βρισκόταν μπροστά με 42-39 στο 26΄. Συνεχόμενες τρίποντες "βόμβες" του Γιάννη Παπαθανασόπουλου έφεραν τους Αγρινιώτες στο +7 (48-41) με τον Παύλου να διαμορφώνει το 48-44 στο 30΄

Με επιμέρους 7-2 οι Μεσολογγίτες ανέκτησαν την πρωτοπορία με 51-50 με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με σερί 7-0 να κάνουν το 57-51. Οι παίκτες του Κρόνου έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και με τον Γιάννη Παπαθανασόπουλο να ηγείται για ακόμα μία φορά, έστειλαν τη διαφορά στους 11 στο 38΄ (66-55). Η κατάσταση δεν άλλαξε δραματικά μέχρι και το τέλος του αγώνα με το 69-59 να δίνει στον Κρόνο Αγρινίου ένα σπουδαίο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32-33, 44-48, 59-69

Διαιτητές: Λιότσος-Γκούμας

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Στέφος, Τριπολίδης 1, Διαμαντόπουλος, Διώτης 3(1), Καλύβας 5(1), Ντέκας 12, Λυκούδης, Παύλου Αλ. 14(4), Αλεφαντής 13(3), Γρατσινόπουλος, Παύλου Αγ. 5(1), Αλεξανδρόπουλος 6

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Παπαθανασόπουλος Δ. 18(1), Παπαθανασόπουλος Αλ., Μαυροφρύδης 1, Παπαθανασόπουλος Ι. 18(4), Τσιλίκης, Κατερινόπουλος 15(3), Μπουρνάζος Σ. 2, Γκρίζης 5(1), Μπουρνάζος Ε., Τσέπας 10(1)