Σάββατο 20 Απριλίου 2024

ΠΑΣ Γιάννινα-Α.Ε. Καναλακίου 61-63: "Δραπέτευσε" με μεγάλο καλάθι του Πάνου

Σπουδαίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να φιλοξενεί την Α.Ε. Καναλακίου η οποία με μεγάλο καλάθι του Πάνου στα 1.6΄΄ πριν το τέλος "δραπέτευσε" με το ροζ φύλλο με 63-61.

11 πόντους σημείωσε ο Ζολώτας, με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών μάλιστα να είναι κομβικό καθώς ισοφάρισε σε 61-61. Πάνου και Κολιούσης τον ακολούθησαν έχοντας από 9 για την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά. Από την ομάδα του Νίκου Πάνου 10 είχε ο Τσίρμπας-Αναγνώστου με τους Γιαννόπουλο και Παππά να προσθέτουν από 8.

Οι Γιαννιώτες ήταν πολύ καλοί στο πρώτο δεκάλεπτο βρισκόμενοι στο +8 στο 10΄ (21-13). Η Α.Ε. Καναλακίου βελτίωσε πρώτα απ' όλα την άμυνά της και με επιμέρους 18-7 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 31-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ με τον Ζολώτα να βοηθά σημαντικά τους φιλοξενούμενους σημειώνοντας 7 πόντους να έχουν τα ηνία με 50-44 στο 30΄. Φτάνοντας στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 17-8 είχε την πρωτοπορία με 61-58 στα 1:10 πριν το φινάλε. Οι Καναλακιώτες με 3/6 βολές ισοφάρισαν σε 61-61, βγάζοντας αρκετές άμυνες. Στα 1.6΄΄ πριν το τέλος η μπάλα πήγε μετά την επαναφορά στον Πάνου με τον ψηλό των φιλοξενούμενων να βάζει το νικητήριο καλάθι "γράφοντας το τελικό 63-61.

Η Α.Ε. Καναλακίου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 17-4 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να υποχωρεί στο 6-15.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 28-31, 44-50, 61-63

Διαιτητές: Ντίσιος-Καλαμαράς

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γιαννόπουλος Π. 8, Παππάς 8, Φωτόπουλος, Κοτζαμάνης 7(2), Τσιμπέρης 1, Τσίρμπας-Αναγνώστου 10, Μπουραντάς 5, Λυγούρας 3, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 7(1), Κωνσταντούλας 6, Ράπτης 6(2)

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 5(1), Ιωαννίδης 5(1), Γείτονας 2, Παπαζυγούρας 7, Τάσσος 8(2), Ζολώτας 11, Κολιούσης 9, Δούβλης 7(1), Πάνου 9