Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

ΑΓΣΙ WBC-Ολυμπιάδα Άσσου 60-30: 4η νίκη για τον ΑΓΣΙ WBC που φιγουράρει στην κορυφή

Ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης και την άνοδο στην Α2 Γυναικών πραγματοποίησε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο ΑΓΣΙ WBC κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο (34-15 το επιμέρους σκορ) στον αγώνα με την Ολυμπιάδα Άσσου επικρατώντας με το εντυπωσιακό 60-30.

Τρυφωνίδου και Θεοδώρου με 17 πόντους και Κακαράντζα με 14 ξεχώρισαν στην 4η νίκη της γιαννιώτικης ομάδας στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου.

Οι γηπεδούχες είχαν ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο μία καλή διαφορά (16-5 στο 10΄) κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +11 (26-15 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη ήταν κυρίαρχη με το επιμέρους 16-5 να τη φέρνει πολύ κοντά στη νίκη (42-20 στο 30΄) η οποία ήρθε και μάλιστα με μία πολύ μεγάλη διαφορά (60-30).

Στο 4-1 βελτίωσε το ρεκόρ της η γιαννιώτικη ομάδα παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την Ολυμπιάδα Άσσου να υποχωρεί στο 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 16-5, 26-15, 42-20, 60-30

Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής

ΑΓΣΙ WBC (Σιαμέτης-Ντινάλεξης): Σαλιάρη, Κοσκερίδου 2, Παπαβασιλείου, Τασούλη 6, Φυτά 2, Αναγνωστοπούλου, Κακαράντζα Α., Θεοδώρου 17(2), Δούβαλη 2, Τρυφωνίδου 17(3), Κακαράντζα Ε. 14(2)

Ολυμπιάδα Άσσου (Κτενά): Μπράβου, Γιαννακούλη 11(2), Αρβανίτη 6(2), Καραγιάννη, Δόση, Μάρα 4, Αρβανίτη 7, Τσινάκη 2, Λύκου, Τσαιλακοπούλου