Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

Ioannina WBC-Πανόραμα 53-60: Πάλεψε αλλά τελικά ηττήθηκε το Ioannina WBC

To Ioannina WBC πάλεψε σήμερα το απόγευμα απέναντι στη δυνατή ομάδα του Πανοράματος όμως τελικά δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη γνωρίζοντας τη 16η ήττα του με 60-53.

Κρητικού με 13 πόντους και Μπαρτζώκα μα 11 οι δύο διψήφιες από την ομάδα του Κώστα Κρικώνη. Από το Πανόραμα 19 σημείωσε η Παπαϊωάννου και 13 η Μπαξεβάνου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε μία μικρή διαφορά 5 πόντων στο 7΄ (10-5) την οποία αύξησε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-7 στο 10΄). Οι Γιαννιώτισσες βελτίωσαν την εικόνα τους καταφέρνοντας με επιμέρους 14-6 να μειώσουν στον πόντο (22-21). Η δεύτερη περίοδος κύλισε με τον ίδιο τρόπο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-30.

Χέρι-χέρι συνέχισαν Ioannina WBC και Πανόραμα και στο τρίτο δεκάλεπτο (39-39) με τις φιλοξενούμενες να έχουν βραχεία κεφαλή φτάνοντας στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά (45-44 στο 30΄). Στο 35΄ τα κορίτσια της coach Διαβολεμένου βρέθηκαν στο +9 (55-46) με το Ioannina WBC να μειώνει στους 5 (57-52) όμως το Πανόραμα να είναι ψύχραιμο μέχρι το τέλος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 60-53.

Στο 2-16 υποχώρησε η γιαννιώτικη ομάδα παραμένοντας στην 11η θέση. Το Πανόραμα βελτίωσε το ρεκόρ του στο 10-8.

Τα δεκάλεπτα: 7-16, 30-30, 44-45, 53-60

Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής

Ioannina WBC (Κρικώνης): Τσακτσίρα, Μπαρτζώκα 11(1), Κρητικού 13(2), Γιωτίτσα 8, Καλεβα 6, Βλάχβεη 2, Ρίζου 9, Βρασταμηνού 4(1), Παπαδιά.

Πανόραμα (Διαβολεμένου-Ριτζαλέου): Τσαλή 8, Παπαϊωάννου 19, Μπαξεβάνου 13, Καλογρίδου 3(1), Δαδάλη 4, Αργυρού, Βασλαματζή 4(1), Παπαδοπούλου, Αποστολίδου, Βατσιτσίδου 5(1), Νάκη 4.