Σάββατο 23 Μαρτίου 2024

Α2 μπάσκετ με αμαξίδιο: Έφυγε με το ροζ φύλλο στις αποσκευές του από τη Θεσσαλονίκη το IBC

Μεγάλη νίκη με σκορ 49-38 πανηγύρισε το IBC επί της Hoop σήμερα το απόγευμα στη Νεάπολη Θεσσαλονίκης σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Α2 Κατηγορίας μπάσκετ με αμαξίδιο.

Πρώτος σκόρερ από τους Γιαννιώτες, αλλά και γενικότερα του παιχνιδιού, ήταν ο Λαμπρίτσιος έχοντας 25 πόντους με τον Πετρόπουλο να προσθέτει 13. Από τους Θεσσαλονικείς 18 είχε ο Συμεωνίδης και 16 ο Παντελίδης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (26-24 η Hoop στο 10΄) όμως οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καλύτεροι με το επιμέρους 14-4 να τους φέρνει στο +8 στο 30΄ (38-30). Το IBC διαφύλαξε τα κεκτημένα μέχρι και το φινάλε του αγώνα φτάνοντας στη νίκη με 49-38.

Την επόμενη Κυριακή, 31 Μαρτίου στις 14:00, το IBC θα φιλοξενήσει στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων τον Άρη

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-24, 30-38, 38-49

Διαιτητές: Στούμπος-Ουζούνης

Hoop (Τσακίρης): Νάκος 2, Συμεωνίδης 18, Μασλαρινός, Μπούρτζης, Χρηστίδης 2, Παντελίδης 16

IBC (Χαντζάρας): Βασδέκης, Καλιμογιάννης, Λαμπρίτσιος 25, Πετρόπουλος 13, Καραμούτσιος 3, Μπαϊκούσης 8