Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

Φαίακας Κέρκυρας-ΠΑΣ Γιάννινα 79-84: Νίκη "ανάσα" για τους Γιαννιώτες

Πολύτιμη νίκη με σκορ με σκορ 84-79 πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του Φαίακα.

Πολλοί παίκτες διακρίθηκαν από την ομάδα του Νίκου Πάνου με τον Σταμέλο να έχει 16 πόντους, τον Ράπτη 14, τον Τσιμπέρη 12, τον Λυγούρα 11 και τους Τσίρμπα Αναγνώστου, Μπουραντά από 10. Από τους γηπεδούχους 21 πόντους είχαν Μαγκανάς και Ούστογλου με τον Αγιούς να προσθέτει 13.

Παραγωγική ήταν η πρώτη περίοδος και για τις δύο ομάδες οι οποίες ήταν ισόπαλες με 21-21 στο 10΄. Με τον Λυγούρα να δίνει πολύτιμες λύσεις (9 πόντοι) ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να έχει βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με 42-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους Γιαννιώτες με τους Σταμέλο, Ράπτη και Μπουραντά να τους οδηγούν και το σκορ στο 30΄ να είναι 70-63. Οι παίκτες του coach Πάνου έλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε με το τελικό 84-79 να τους δίνει μία από τις πιο σημαντικές νίκες της φετινής σεζόν.

Στο 6-13 ανέβηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα που το επόμενο Σάββατο έχει μία άκρως απαιτητική αποστολή απέναντι στη Νικόπολη. Ο Φαίακας υποχώρησε στο 6-11 και την 22η αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Άρτα για να αντιμετωπίσει τον Αίαντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-42, 63-70, 79-84

Διαιτητές: Καννής-Ντάγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 13(1), Γιαννούλης, Γκιουλέας 8, Κακαρούγκας, Γραμμένος 7, Μοναστηριώτης, Ούστογλου 21, Θεόδοτος 7, Χατζηιωάννου 2, Μαγκανάς 21(1)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Φωτόπουλος 2, Κοτζαμάνης, Τσιμπέρης 12, Τσίρμπας-Αναγνώστου Δ. 10(2), Καρκαντέλος 1, Μπουραντάς 10, Λυγούρας 11, Γιαννόπουλος Π. 3, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 16(2), Κωνσταντούλας 5(1), Ράπτης 14