Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

Α.Ε. Καναλακίου-Κένταυροι Κέρκυρας 77-59: "Ανέβασε στροφές" στο δεύτερο ημίχρονο "καθαρίζοντας" τη νίκη

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η Α.Ε. Καναλακίου πήρε τη 15η νίκη της σήμερα το απόγευμα στην έδρα της με 77-59 επί των ουραγών Κενταύρων Κέρκυρας πλησιάζοντας στη 2η θέση τη Γ.Ε.Α., έχοντας βέβαια κάνει και το ρεπό της.

Season high από τον Παπαζυγούρα που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 20 πόντους με τον Γείτονα να είναι επίσης διψήφιος από το σύνολο του coach Κοσμά με 12. Από τους Κερκυραίους 17 είχε ο Κάντας με τον Καραλανίδη να ακολουθεί έχοντας 10.

Οι Κένταυροι ήταν ευθέως ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 10΄ να είναι 19-16 υπέρ των γηπεδούχων και στο 20΄ η διαφορά να είναι στους 5 πόντους (38-33).

Με τον Γείτονα μπροστάρη η Α.Ε. Καναλακίου "πάτησε το γκάζι" και με επιμέρους 22-16 πήγε στο +11 στο 30΄ (60-49). Στο ίδιο μοτίβο κύλισε η τελευταία περίοδος με το 77-59 δίνει μία ακόμα νίκη στους Καναλακιώτες.

Στο 15-3 βελτίωσε το ρεκόρ της η Α.Ε. Καναλακίου και το επόμενο Σάββατο έχει το μεγάλο ντέρμπι με την Γ.Ε.Α. στο Αγρίνιο. Οι Κένταυροι υποχώρησαν στο 0-20 και την 22η αγωνιστική θα υποδεχθούν τους Μολοσσούς.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-33, 60-49, 77-59

Διαιτητές: Καλαμαράς-Γεωργίου

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Φούντας, Ιωαννίδης 9(2), Γείτονας 12(1), Σταύρου 6, Παπαζυγούρας 20, Τάσσος 7, Ζολώτας 9, Κολιούσης 9, Δούβλης 3, Πάνου 2

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Πάλλης 2, Λινοσπόρης 6, Γουστέρης 7(1), Σκενδέρης, Καραλανίδης 10, Αναγνώστης 4, Πολλάτος 2, Καλαϊτζίδης, Μπατσομίτης 3(1), Κάντας Σ. 17(2), Χονδρογιάννης 8