Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

Κρόνος Αγρινίου-Αίας Άρτας 54-44: Σταθερά σε τροχιά 4άδας με τη 13η νίκη

Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα επιβεβαίωσε ο Κρόνος Αγρινίου επικρατώντας με 54-44 του Αίαντα Άρτας κατακτώντας την 5η σερί νίκη του και 13η συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Γιάννης Παπαθανασόπουλος με 15 πόντους και Κατερινόπουλος με 11 οι διψήφιοι από την ομάδα του Αγρινίου. Από τον Αίαντα Άρτας 16 είχε ο Τζίμας με τους φιλοξενούμενους να είναι άτυχοι καθώς ο Παπαμιχαήλ είχε πρόβλημα τραυματισμού.

Σκληρό το παιχνίδι με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους γηπεδούχους να προηγούνται με την ελάχιστη τιμή στο 10΄ (15-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παπαθανασόπουλο στο ρόλο του οδηγού (10 πόντοι) ο Κρόνος πήγε στο ημίχρονο με "αέρα" 8 πόντων (33-25 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο οι Αρτινοί προσπάθησαν να επανακάμψουν μειώνοντας στους 3 όμως σε εκείνο το σημείο του αγώνα είχαν κάποια παράπονα από διαιτητικά σφυρίγματα. Στο 30΄ ο Κρόνος προηγούνταν με 47-41. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα ήταν εξαιρετικά χαμηλή (7-3 επιμέρους σκορ) με τον Κρόνο να φτάνει στη νίκη με 54-44.

Το ερχόμενο Σάββατο οι Αγρινιώτες, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 13-6, θα ταξιδέψουν στην Κέρκυρα για να αντιμετωπίσουν τον Κερκυραϊκό. Ο Αίας Άρτας υποχώρησε στο 11-6 και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί το Φαίακα Κέρκυρας.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-25, 47-41, 54-44

Διαιτητές: Ασημακάκη-Δάλλας

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Κόκκιος 9, Πάγιας 5(1), Παπαθανασόπουλος Δ. 6, Παπαθανασόπουλος Γ. 15, Κατερινόπουλος 11(3), Μπουρνάζος, Γκριζης 6, Τσέπας 2

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 7, Βαρδής, Τζίμας 16(1), Αποστολάκης, Φώτης, Παπαδημητρίου 6, Παπαμιχαήλ 4, Καρανίκας 2, Ζήκος 9, Παπαρούνης, Γείτονας