Σάββατο 9 Μαρτίου 2024

Α.Ε. Καναλακίου-Κερκυραϊκός 79-57: Άνετη επικράτηση με πολλούς πρωταγωνιστές για την Α.Ε. Καναλακίου

Πατώντας το γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Α.Ε. Καναλακίου κατάφερε να επικρατήσει με 79-57 του Κερκυραϊκού σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Καναλακίου κατακτώντας τη 13η φετινή της νίκη.

Αρκετοί οι πρωταγωνιστές από την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά με τον Γείτονα να έχει 13 πόντους, τον Τάσσο 12, τον Δούβλη 11 και τον Ζολώτα 10. Από τους Φαίακες 23 είχε ο Ρουμελιώτης και 19 ο Τρικαλιώτης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικό με την Α.Ε. Καναλακίου να έχει μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 10΄ (24-22) όμως μέχρι και το ημίχρονο να καταφέρνει να κυριαρχήσει με το επιμέρους 22-7 να τη φέρνει στο 46-29 στο τέλος του πρώτου μισού.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την καλή διαφορά που είχαν χτίσει και στο τρίτο δεκάλεπτο (62-43 στο 30΄) φτάνοντας στο άνετο 79-57 και την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Από την άλλη ο Κερκυραϊκός παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-15.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-29, 62-43, 79-57

Διαιτητές: Πλιάκος-Καλαμαράς

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 8(2), Ιωαννίδης 7(1), Καραγιάννης 9(1), Γείτονας 13(3), Παπαζυγούρας 8, Τάσσος 12(2), Ζολώτας 10, Κολιούσης 1, Παππάς, Δούβλης 11

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Ρίζος, Κουλούρης, Τρικαλιώτης 19(2), Πετρόπουλος, Αλαμάνος 2, Κοτίνας, Ζερμπιώνης 2, Γεωργίου, Μπουας, Μητρόπουλος 7, Παπαβλασόπουλος 4(1), Ρουμελιώτης 23(3)