Σάββατο 9 Μαρτίου 2024

Νίκη Βόλου-Vikos Φalcons 45-76: "Περίπατος" στο Βόλο και μία "ανάσα" από την κατάκτηση της 1ης θέσης

Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα και τη συγκέντρωση στο πλάνο του Κώστα Δελέγκου ο Vikos Φalcons πέρασε σα σίφουνας από το Βόλο επικρατώντας της Νίκης με 76-45 και σε συνδυασμό με την ήττα των Τρικάλων Basket από τον Αίολο Αγυιάς στην Πάτρα βρίσκεται μία "ανάσα" από την κατάκτηση της 1ης θέσης στο 2ο όμιλο της National League 1 στην κανονική περίοδο.

Χείλαρης με 18 πόντους, Πάτρας με 12 και Τάταρης με 10 οι διψήφιοι από τη γιαννιώτικη ομάδα με τους 10 παίκτες που βρισκόταν στην αποστολή να αγωνίζονται όλοι σκοράροντας μάλιστα άπαντες. Από τους Βολιώτες 11 είχε ο Κωστούλας και 10 ο Βλαχογιάννης.

Με τον Χείλαρη να είναι κεφάτος στο πρώτο δεκάλεπτο (8 πόντοι) ο Vikos Φalcons προηγήθηκε με 17-9 στο 10΄ με την άμυνα να είναι ακόμα καλύτερη μέχρι και το ημίχρονο και τη διαφορά να αρχίζει να πηγαίνει σε διψήφια επίπεδα (27-15 στο 15΄). Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε στο 36-15.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (45-17) βρισκόμενοι μπροστά με το εντυπωσιακό 57-29 στο 30΄. Έτσι κύλισε το παιχνίδι μέχρι και το τέλος του με την ομάδα του Κώστα Δελέγκου να φτάνει με άνεση στο τελικό 76-45. Πλέον ο Vikos Φalcons με νίκη το επόμενο Σάββατο στα Γρεβενά εξασφαλίζει και μαθηματικά την 1η θέση στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 15-36, 29-57, 45-76

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Βασιλόπουλος-Κασούμης

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Μισαηλίδης 5, Στύλας, Βρεττάς, Κωστούλας 11(1), Γυφτάκης 2, Κουτίνας 4(1), Krypci 3, Σαββίδης 2, Σούκερας 8, Μπουντούρης, Βλαχογιάννης 10

Vikos Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 18(1), Μόρας 3(1), Αναγνωστάκης 4(1), Μαυρογιάννης 9, Τσιλούλης 4, Πάτρας 12, Ivosev 2, Παπαδάκης 5(1), Σπυριδονίδης 9(1), Τάταρης 10(1)

φωτο: Νίκος Ζήνας-Vikos Φalcons B.C.