Σάββατο 9 Μαρτίου 2024

Φαίακας Κέρκυρας-Γ.Ε. Αγρινίου 67-74: Παρέμεινε στην κορυφή με "όπλο" τα μακρινά σουτ η Γ.Ε.Α.

Με ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στις αποσκευές της έφυγε από την Κέρκυρα σήμερα το απόγευμα η Γ.Ε.Α. επικρατώντας του Φαίακα με 74-67 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η 15η νίκη της ομάδας του Αγρινίου είχε κυρίαρχο γνώρισμα τα 15 εύστοχα τρίποντα με τον Τασόπουλο να σημειώνει 21 πόντους έχοντας 4 τρίποντα και τον Κάκο 17 πόντους με 5. Σταμούλης με 15 πόντους και Τσέπας με 12 ήταν επίσης καθοριστικοί για την ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη. Από τους Κερκυραίους 22 είχε ο Μαγκανάς, από 14 Θεόδοτος και Ούστογλου, με τον Αγιούς να προσθέτει 12.

Οι Φαίακες προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-12 με τους δύο ψηλούς, Ούστογλου και Θεόδοτο, να πιάνουν από νωρίς δουλειά. Η Γ.Ε.Α. απάντησε στη δεύτερη περίοδο με εντυπωσιακό μάλιστα τρόπο καθώς ευστοχώντας σε 9 τρίποντα κατάφερε να σημειώσει 32 πόντους έχοντας τα ηνία με 44-41 στο ημίχρονο.

Κοντά στο σκορ και στη συνέχεια οι δύο ομάδες με τους Αγρινιώτες να προηγούνται με 61-58 στο 30΄ καταφέρνοντας να διατηρήσουν τα ηνία μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τελικό σκορ 74-67 με τη Γ.Ε.Α. να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 15-3 και τον Φαίακα Κέρκυρας να υποχωρεί στο 5-9.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-44, 58-61, 67-74

Διαιτητές: Νούσιας-Ντάγκας

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 12, Γιαννούλης, Κακαρούγκας, Χειμαριός, Παπαγκίκας, Μοναστηριώτης 5(1), Ούστογλου 14, Θεόδοτος 14, Μαγκανάς 22(2)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 21(4), Πολύζος, Καραγιάννης 1, Κάκος 17(5), Σταμούλης 15(3), Κωσταπαππάς 8(2), Δάρλας, Τσέπας 12(1), Καλαμπαλίκης