Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

Νικόπολη Πρέβεζας-Πύρρος Αρταίων 77-59: Ένα ακόμα βήμα πρωτιάς με τη 13η σερί νίκη

Τη 17η νίκη της κατέκτησε η Νικόπολη Πρέβεζας σήμερα το απόγευμα στην έδρα της με 77-59 επί του Πύρρου Αρταίων και απέκτησε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά και τη χθεσινή ήττα της Γ.Ε.Α. από το Λέοντα Κέρκυρας.

Νίκας με 24 πόντους, Ροντογιάννης με 14 και Τσιτσώνης με 12 ξεχώρισαν από το σύνολο του Σπύρου Πολίτη που κατάφερε να κατακτήσει το 13ο συνεχόμενο ροζ φύλλο. Από τον Πύρρο Αρταίων 16 είχε ο Ζήσης και 10 ο Χρήστου.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (9-8 στο 6΄) με τον Χρήστου να δίνει λύσεις στους φιλοξενούμενους με το αξιόπιστο jump shot του (14-10). Η Νικόπολη με τους Τσιτσώνη και Νίκα να βρίσκουν στόχο από την περιφέρεια έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 20-13.

Με τρίποντο του Νίκα η Νικόπολη βρέθηκε στο +10 (23-13) με τους Αρτινούς πάντως να μένουν ανταγωνιστικοί στη συνέχεια και τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά τα ηνία (28-21). Ροντογιάννης και Τσιτσώνης με συνεχόμενα μακρινά σουτ έδωσαν "αέρα" 13 πόντων στην ομάδα τους (34-21) με τον Πύρρο, με τον Ζήση πρωταγωνιστή, να μειώνει σε 36-28 στο ημίχρονο.

Με σερί 6-0 ο Πύρρος Αρταίων πλησίασε στο -2 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (36-34) με τον Κοντογιάννη με 4 σερί πόντους να κάνει το 40-34. Ο Κατσαούνος με τετράποντο (εύστοχο τρίποντο και εύστοχη βολή μετά από φάουλ) έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να μειώσει εκ νέου στους 2 (40-38) με τους Πρεβεζιάνους με επιμέρους 13-4 και πρωταγωνιστές τους Νίκα, Ροντογιάννη, Τσιτσώνη να ξεφεύγουν με +11 στο 27΄ (53-42). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 59-47.

Ο Νίκας ήταν σε πολύ καλή μέρα και το επιβεβαίωσε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου όπου βοήθησε τα μέγιστα ώστε η Νικόπολη να κρατά μία αρκετά καλή διαφορά (67-51 στο 34΄). Το 74-55 του 37΄ έφερνε την ομάδα της Πρέβεζας πολύ κοντά στη 17η νίκη της η οποία ήρθε με το τελικό 77-59 καθώς δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Στο 17-2 βελτίωσε το ρεκόρ της η Νικόπολη Πρέβεζας με τον Πύρρο Αρταίων να υποχωρεί στο 5-15.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-28, 59-47, 77-59

Διαιτητές: Μαντζανάς-Τσίγας

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Αθανασίου, Κοντογιάννης 6, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 12(4), Ροντογιάννης 14(2), Ζαλοκώστας 8, Κασκάνης 5(1), Χρήστου 8, Νίκας 24(3), Σαμπάνης, Παπίρης, Παπανδρέου

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Παπαρούνης 2, Γιαννάκης 7, Ζήσης 16(1), Αναγνώστου 6, Κατσαούνος 7(1), Αθανασίου 5, Τσιρογιάννης 2, Τσώλας 4, Ασσί, Σιδεράκης, Χρήστου 10