Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

Άρης-Ioannina WBC 67-60: Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό...

Για κάτι παραπάνω από 30΄ το Ioannina WBC είχε σταθερά τα ηνία απέναντι στον Άρη όμως στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Θεσσαλονίκης με επιμέρους 26-15 ανέτρεψε το σκηνικό παίρνοντας τη νίκη με 67-60 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Nick Galis Hall στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α2 Γυναικών.

Οι Γιαννιώτισσες πραγματοποίησαν πολύ καλή εκκίνηση στο παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα με 19-10 στο 10΄ και στο ημίχρονο κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά με διψήφια διαφορά (32-22 στο 20΄).

Οι γηπεδούχες βελτίωσαν την εικόνα τους στη συνέχεια με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-41 υπέρ του Ioannina WBC. Στην τελευταία περίοδο και συγκεκριμένα στο 35΄ ο Άρης με επιμέρους 9-4 προσπέρασε με 50-49. Οι κιτρινόμαυρες έφτασαν στο τελικό 67-60 παίρνοντας την 9η νίκη τους.

21 πόντους είχε το πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα της γιαννιώτικης ομάδας, Kaleva, με την Ρίζου να ακολουθεί με 10 και τις Μπαρτζώκα, Γιωτίτσα να προσθέτουν από 9. Από τον Άρη 15 είχαν Κερασοβίτη, Μπαλτζή και 13 η Γιάνταη.

Το Ioannina WBC υποχώρησε στο 2-17 και την επόμενη Κυριακή θα φιλοξενήσει την Ανόρθωση Βόλου.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 22-32, 41-45, 67-60

Διαιτητές: Λαμπρέλλης-Σμπρίνης

Αρης (Κωτούλης): Μπαλτζή 15, Καλογήρου 8(2), Γιάνταη 13(1), Τσιαρσιώτη 9(1), Βλάχου Μ. 7, Εφραιμίδου, Βλάχου Κ., Κερασοβίτη 15(2).

Ioannina WBC (Κρικώνης): Kaleva 21, Τσακτσίρα, Μπαρτζώκα 9(1), Κρητικού 7(1), Βρασταμηνού 2, Γιωτίτσα 9(1), Καλαντζή 2, Ρίζου 10