Κυριακή 31 Μαρτίου 2024

Αστράκα B.C.-Αίολος Αστακού 79-60: Με το "δεξί" στα playoff ανόδου η Αστράκα

Με το "δεξί" ξεκίνησε τα playoff ανόδου η Αστράκα B.C. καθώς επικράτησε σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΝΚΙ με 79-60 του Αιόλου Αστακού κατακτώντας την πρώτη της νίκη.

Τάσσος και Λούντζης ήταν πολύ καλοί από πλευράς Γιαννιωτών έχοντας από 18 πόντους με τον Τσιρώνη να προσθέτει 10. Από τους φιλοξενούμενους 18 σημείωσε ο Κακούρης, 16 ο Σούρλας και 11 ο Μπαρούχας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 10΄ να είναι 18-17 όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Αστράκα ήταν ανώτερη καθώς με επιμέρους 25-13 πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο 43-30.

Με τον Λούντζη οδηγό η ομάδα του Ηλία Κουγιουμτζίδη βρισκόταν στο +14 στο 30΄ (57-43) φτάνοντας στην κατάκτηση της νίκης με το τελικό 79-60.

Στο 1-2 βελτίωσε το ρεκόρ της η Αστράκα η οποία την επόμενη Κυριακή θα φιλοξενηθεί από τον Γρηγόρη Λιακατά. Ο Αίολος Αστακού υποχώρησε στο 0-3 και την επόμενη εβδομάδα έχει το ρεπό του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-30, 57-43, 79-60

Διαιτητές: Ζέρβας-Καλαμαράς

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρος 7(1), Παπανικολάου 2, Τσιρώνης 10(2), Σπυρίκος, Αντωνίου 6, Κωσταράς 7, Τάσσος 18, Ασπιώτης 1, Φουρλάνης 2, Λούντζης 18, Νυφαντής 8(2), Τασιούλας

Αίολος Αστακού (Καρατσώρης): Σταύρου 7(2), Μπαρούχας 11(2), Μουστάκας, Σούρλας 16(3), Μακρής, Κακούρης 18, Τσάνος 2, Παπαγεωργίου, Γκάτσης 6