Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

Παραμυθιά-Παναχαϊκή 75-52: Συνέχεια στην ανοδική πορεία με την καλύτερη φετινή εμφάνιση

Την ανοδική πορεία των τελευταίων μηνών πιστοποίησε η Παραμυθιά πραγματοποιώντας την καλύτερή της φετινή εμφάνιση επικρατώντας με 75-52 της Παναχαϊκής στο ΔΑΚ Παραμυθιάς βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 6-12 μετά την 4η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη.

Χάιδος με 26 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με τον Σωτηρίου να ακολουθεί έχοντας 13. Από τους Πατρινούς 12 σημείωσε ο Σαλάι.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τις ορέξεις τους όπου με οδηγούς τους Χάιδο, Σωτηρίου και Bojicic οικοδόμησαν διαφορά 12 πόντων στο 10΄ (28-16). Οι παίκτες του Σπύρου Αλεξίου συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και με όπλο τα μακρινά σουτ και την εξαιρετική άμυνα ξέφυγαν με 44-25 στο 20΄.

Η Παραμυθιά είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στη συνέχεια φτάνοντας να προηγηθεί με διαφορά άνω των 20 πόντων (57-33) κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 60-39. Μέχρι και το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν το αφεντικό φτάνοντας στο 75-52 και την 6η φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 44-25, 60-39, 75-52

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Αθανασιάδης Αθ.-Κουρόγλου

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 26(4), Τσακίρης, Καμπάκας 4, Πετρόπουλος 8(2), Κακιούζης 5(1), Σωτηρίου 13(3), Κατσίβελος 3(1), Μπιλιούρης 2, Bojicic 9(1), Μάλλιος 5(1)

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Χρυσανθόπουλος 5(1), Μπαλής 5(1), Καλογιάννης 7(1), Γιαννικόπουλος 9, Νικολάου 8, Βανδώρος, Γκόβας 2, Σαλάι 12, Μανωλάκης, Dakovic 4

φωτο: Λευτέρης Τζωρτζης