Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

Δόξα Πύρρου Άρτας-Αστέρας Τέμενης 92-62: Εντυπωσιακή Δόξα Πύρρου Άρτας με καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 51-27 η Δόξα Πύρρου Άρτας επιβλήθηκε με το φοβερό 92-62 του Αστέρα Τέμενης ανεβαίνοντας στο 10-8 σε μία πολύτιμη νίκη στη μάχη για τα playoff.

Ο Ilic είχε 29 πόντους με τους 16 να έρχονται στην τρίτη περίοδο, ο Μπάλλας τον ακολούθησε έχοντας 20 με τον Δόνο να προσθέτει 10 και τους Θώδη, Σταυρόπουλο 9.

Ο Κώστας Μάνθας είχε δύο πολύ σημαντικές επιστροφές στο σημερινό παιχνίδι με τους Ξιούρα και Σταυρόπουλο να επιστρέφουν και τον πρώτο μάλιστα να ξεκινά στη βασική 5άδα στο πλάι των Ιωαννίδη, Ilic, Θώδη και Μπάλλα.

Μαζί στο σκορ στο 4΄ οι δύο ομάδες (6-6) με τον Θώδη στη συνέχεια να βγάζει ενέργεια πηγαίνοντας σε όλα τα ριμπάουντ όντας μάλιστα πολύ εύστοχος και στις επιθετικές προσπάθειες που επιχείρησε με τη Δόξα να προηγείται με 13-8. Ο Αστέρας Τέμενης επέστρεψε γρήγορα και με επιμέρους 6-2 μείωσε στον πόντο (15-14). Η Δόξα έδωσε επιθέσεις στον Μπάλλα ο οποίος ήταν εξαιρετικά αποδοτικός και μαζί με τον Ilic έφεραν την ομάδα τους στο 22-17 πριν ο Αγγελόπουλος νικήσει την άμυνα του Ξιούρα και το χρόνο γράφοντας το 22-19 στο 10΄ με ωραίο σουτ εκτός ισορροπίας.

Εξαιρετικοί οι γηπεδούχοι στα πρώτα 3΄ του δευτέρου δεκαλέπτου με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα κατάφεραν με σερί 8-0 να οικοδομήσουν διαφορά 11 πόντων (30-19 στο 13΄). Με jump shoot του Σταυρόπουλου από ασίστ του Γυφτοκώστα το προβάδισμα της ομάδας της Άρτας έφτασε στους 13 (32-19). Μέχρι και το 16΄ οι Αρτινοί έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι έχοντας σταθερά τη διαφορά άνω των 10 με τον Αστέρα να μειώνει στους 5 (36-31) δείχνοντας "σφυγμό". Οι παίκτες του Κώστα Μάνθα παρά την απώλεια του μεγάλου προβαδίσματος κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 41-35.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -1 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου (41-40) όμως αυτό αποδείχθηκε πρόσκαιρο καθώς η Δόξα Πύρρου Άρτας ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της με τρομερό κρεσέντο του Ilic (10 σερί πόντοι) πήγε στο 51-43. Ξιούρας και Θώδης βρήκαν στόχο από τη γραμμή του τριπόντου και με το Ilic να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο από όμορφη ασίστ του Γυφτοκώστα η διαφορά ανέβηκε στους 14 (59-45). Το +19 δεν άργησε να έρθει με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν (66-47). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-53 με τους Αρτινούς να είναι απολαυστικοί σε αυτό το διάστημα με τρομερό επιθετικό ρυθμό και τον Ilic να είναι μαέστρος έχοντας 16 πόντους.

Η κυριαρχία της ομάδας του coach Μάνθα συνέχισε και στην τελευταία περίοδο με το επιμέρους 12-2 να εκτοξεύει τη διαφορά στους 27 στο 35΄ (82-55). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Αστέρα και στο 38΄ είχαν τελειώσει την υπόθεση νίκη (90-59).

Τελικό σκορ 92-62 με τη Δόξα Πύρρου Άρτας να κατακτά τη 10η νίκη της καλύπτοντας και με το παραπάνω τη διαφορά από την ήττα στο 1ο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-35, 70-53, 92-62

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Νικολαΐδης

Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτοκώστας 5, Ξιούρας 6(2), Πρίφτι, Βασιλείου, Δόνος 10(2), Μπακάλης 4, Μπάλλας 20, Θώδης 9(1), Ilic 29(3), Σταυρόπουλος 9(1)

Αστέρας Τέμενης (Ξενούλης): Αγγελόπουλος 11(1), Βουρνάς 6, Τσιμπούκης, Μπίρμπας 4, Petrovic 20(4), Σταθακόπουλος 2, Τσουλέας 2, Γκάτζιος 10, Καραγγελής 4(1), Δουβος 3(1)