Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

Αχαγιά 82΄-Ιόνιος Κέρκυρας 86-89: Δεν σταματάει πουθενά φουλάροντας για τη 2η θέση

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι όπου χρειάστηκε η παράταση προκειμένου να κριθεί ο νικητής ο Ιόνιος Κέρκυρας έφυγε με το διπλό από την έδρα της Αχαγιάς με 89-86 πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής από τη 2η θέση.

Wilson με 26 πόντους πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση όντας κομβικός και στην παράταση με συνεχόμενους πολύτιμους πόντους. 25 είχε ο Βαζούκης, 12 ο Δεϊμέζης, που έβαλε και καλάθι που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, και 10 ο Στεμπάρης. Από τους γηπεδούχους 21 είχε ο Djokic, 16 οι Λυμπέρης και Χονδρόπουλος και 15 ο Ταρναρής.

Ο Παναγιώτης Κοντογιάννης άρχισε το παιχνίδι με την κλασσική του 5άδα που απαρτίζονταν από τους Βαζούκη, Σπίνουλα, Wilson, Δεϊμέζη και Στεμπάρη. Δυναμικό το ξεκίνημα των γηπεδούχων προηγούμενοι με 8-0 με τον Ιόνιο να βρίσκει σταδιακά τα πατήματά του και με τον Βαζούκη πρωταγωνιστεί να μειώνει σε 10-8. Ο Djokic, που είχε προκαλέσει νωρίς προβλήματα στην κερκυραϊκή άμυνα χρεώθηκε στο 4΄ με το 2ο φάουλ του κάτι πολύ σημαντικό για τον Ιόνιο. Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν το πρώτο τους προβάδισμα με 16-14 στο 7΄ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το τέλος της περιόδου και την Αχαγιά να προηγείται με 21-19 στο 10΄.

Με τον Wilson να βρίσκει πόντους στο αγαπημένο του transition ο Ιόνιος Κέρκυρας προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή με 25-24. Με τον Λυμπέρη να βοηθά πολύ τους γηπεδούχους με το καλό μακρινό του σουτ το σκορ έγινε 30-28 υπέρ της Αχαγιάς στο 16΄. Ο Ιόνιος χρειάστηκε να επιστρέψει από το -7 που βρέθηκε (35-28) βγάζοντας συνεχόμενες καλές άμυνες ισοφαρίζοντας σε 35-35 στο 20΄.

Από το 22΄ μέχρι και το 26΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα πολύ καλό διάστημα καταφέρνοντας να χτίσουν προβάδισμα 7 πόντων (49-42) με την άμυνά τους να είναι ο οδηγός όπως φυσικά και ο έλεγχος του αμυντικού ριμπάουντ. Η επιστροφή της Αχαγιάς ήρθε με το επιμέρους 9-3 να την φέρνει σε απόσταση βολής (52-51) και την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 54-54.

Φτάνοντας στο 35΄ οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία με 67-60 με τον Djokic να τους βοηθά σε μεγάλο βαθμό. Το πρόβλημα των πολλών άστοχων βολών ταλαιπώρησε και σήμερα τους Φαίακες καθώς παρότι πήγαιναν πολύ στη γραμμή των βολών δεν μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν. Στο 36΄ η Αχαγιά διεύρυνε το προβάδισμά της στους 10 (70-60) με τον Ιόνιο να ψάχνει λύσεις προκειμένου να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν καθώς αρχικά με επιμέρους 8-2 μείωσαν σε 72-68. Στα 21'' πριν το τέλος ο Δεϊμέζης με εύστοχο ζευγάρι βολών μείωσε σε 73-70. Στην επόμενη κατοχή η άμυνα βγήκε με τον Κολότσιο να αναγκάζει τον αντίπαλό του να υποπέσει σε μπρος πίσω. Οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Βαζούκη ο οποίος αστόχησε στις βολές όμως με τη βοήθεια του Δεϊμέζη τελείωσε τη φάση κάτω απ' το καλάθι μειώνοντας σε 73-72. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ στον Djokic για να σταματήσουν το χρόνο με τον Σέρβο guard/forward να ευστοχεί μόλις σε μία βολή κάνοντας το 74-72. Ο Δεϊμέζης με ένα τρομερά δύσκολο καλάθι ισοφάρισε σε 74-74 με την Αχαγιά να πετάει τη μπάλα από το κέντρο στην τελευταία κατοχή χωρίς τύχη και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο ξεκίνημα του έξτρα πεντάλεπτου (81-79) με τον Wilson να βγαίνει μπροστά στη συνέχεια και με συνεχόμενους πόντους να φέρνει την ομάδα του στην πρωτοπορία με 83-81 στα 1:19 πριν το τέλος. Η Αχαγιά με βολές ισοφάρισε σε 83-83 με τον Φίλιππο Βαζούκη να μένει ξεχασμένος από την άμυνα των γηπεδούχων και με layup να κάνει το 85-83. Η άμυνα βγήκε για τους Φαίακες με τον Γιάννη Βαζούκη με 2/2 βολές να φέρνει τον Ιόνιο στο +4 (87-83). Με ένα τρομερά δύσκολο τρίποντο η Αχαγιά μείωσε γρήγορα σε 87-86 με 6΄΄ να απομένουν. Η επαναφορά έγινε από μπροστά με τον Βαζούκη να δίνει την μπάλα στον Wilson και το φάουλ να γίνεται άμεσα για να μην κυλίσει ο χρόνος. Ο Αμερικανός forward του Ιονίου έδειξε τιτάνια ψυχραιμία και με 2/2 βολές υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του με 89-86.

Στο 11-7 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Ιόνιος Κέρκυρας πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο τη 2η Αχαγιά που βρίσκεται στο 12-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-35, 54-54, 74-74 (κ.α.). 86-89 (παρ.)

Διαιτητές: Σιδερής-Μπον-Γερός

Αχαγιά (Δελάρτας): Τσακίρης 9, Χονδρόπουλος 16(3), Djokic 21, Τόκας 2, Ιατρόπουλος 3, Κανελλάκης 2, Ιωάννου 2, Ταρναρής 15(1), Κουκουζέλης, Λυμπέρης 16(3), Καμάτσος

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Βαζούκης Γ. 25(2), Wilson 26, Τσιτσές 2, Σπίνουλας 3(1), Κολότσιος 2, Στεμπάρης 10, Δεϊμέζης 12, Βαζούκης Φ. 5(1), Κιουρτζίδης, Κατσαρός 4(1)

φωτο: Αχαγιά 82΄