Σάββατο 2 Μαρτίου 2024

Κένταυροι Κέρκυρας-Φαίακας Κέρκυρας 63-71: Με 30άρα του Μαγκανά επέστρεψε στη δράση με νίκη ο Φαίακας

Σχεδόν ένα μήνα μετά το τελευταίο του παιχνίδι επέστρεψε στη δράση ο Φαίακας Κέρκυρας και παρά τη μεγάλη αποχή από τα επίσημα ματς έχοντας τον Μαγκανά σε εξαιρετική κατάσταση με 30 πόντους κατέκτησε την 5η του νίκη με 71-63 επί των Κενταύρων Κέρκυρας.

Θεόδοτος με season high, 16 πόντους, και Αγιούς με 13 ξεχώρισαν επίσης από την ομάδα του coach Καραγιάννη. Από τους Κενταύρους Γουστέρης με 18 πόντους, Μπατσομίτης με 15 και Χονδρογιάννης με 14 οι 3 που έκαναν τη διαφορά.

Με τον Γουστέρη να σημειώνει τους 9 από τους 14 πόντους των Κενταύρων το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 14-14. Με τους Αγιούς και Θεόδοτο οδηγούς ο Φαίακας με επιμέρους 25-20 είχε τα ηνία στο τέλος του ημιχρόνου με 39-34.

Φαίακας και Κένταυροι παρέμεναν κοντά στο σκορ στην τρίτη περίοδο με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα 3 πόντων στο 30΄ (53-50). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο ηγέτης του Φαίακα, Παναγιώτης Μαγκανάς, σημειώνοντας τους 12 από τους 18 πόντους της ομάδας του την οδήγησε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-39, 50-53, 63-71

Διαιτητές: Πλιάκος-Ντάγκας

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης 7, Γουστέρης 18(5), Σκενδέρης, Πολλάτος, Καλαϊτζίδης, Κάντας Γ. 6, Μπατσομίτης 15(3), Κάντας Σ. 3, Καραλανίδης, Χονδρογιάννης 14(1)

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 13(2), Γιαννούλης, Γκιουλέας 6, Κακαρούγκας, Χειμαριός, Γραμμένος 2, Τσαλαπάγκας, Ούστογλου 4, Θεόδοτος 16, Χατζηιωάννου, Μαγκανάς 30(2)