Σάββατο 2 Μαρτίου 2024

Κερκυραϊκός-Λέων Κέρκυρας 52-61: Με εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή ο Λέων

Με ένα εντυπωσιακό τελευταίο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 20-5 ο Λέων Κέρκυρας κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 61-52 επί του Κερκυραϊκού βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-7.

19 πόντους είχε ο Τζιανούμης από το σύνολο του coach Γιώργου με τον Στεργίου να προσθέτει 14 και τον Περούλη 12 κόντρα στην πρώην ομάδα του. Από τον Κερκυραϊκό, που υποχώρησε στο 2-14, 13 σημείωσε ο Τρικαλιώτης.

Ντέρμπι το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τον Κερκυραϊκό να έχει μικρό προβάδισμα στο 10΄ (14-12) και τον Λέοντα να αποκτά βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου με 29-28.

Το νεανικό σύνολο του coach Μούτσου με επιμέρους 19-12 στο τρίτο δεκάλεπτο είχε διαφορά 6 πόντων στο 30΄ (47-41) με τον Λέοντα όμως στην τελευταία περίοδο να κυριαρχεί και με αυτό το 20-5 επιμέρους να κάνει την ανατροπή φτάνοντας στο τελικό 61-52.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 28-29, 47-41, 52-61

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Σαχίνι, Τρικαλιώτης 13(1), Πετρόπουλος 6, Αλαμάνος 6, Μπάρκας 4, Περατινός 6(2), Μητρόπουλος 4, Παπαβλασόπουλος 5(1), Ρουμελιώτης 8(1)

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 14(2), Στεργίου Λ. 5(1), Σέκας 2, Τζιανούμης 19(1), Περούλης 12, Γαληνάκης, Βλασερός 2, Χονδρογιάννης 7