Σάββατο 2 Μαρτίου 2024

Πύρρος Αρταίων-ΠΑΣ Γιάννινα 53-65: Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΣ Γιάννινα

φωτο: Sportyourarta

Μία από τις πιο σημαντικές νίκες της χρονιάς κατέκτησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας ο ΠΑΣ Γιάννινα με 65-53 επί του Πύρρου Αρταίων κάνοντας το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

13 πόντους είχε ο Μπουραντάς από τους φιλοξενούμενους με τους πόντους να είναι μοιρασμένοι. Από τον Πύρρο 24 σημείωσε ο Δημητρίου.

Ο Πύρρος Αρταίων προηγήθηκε με 6-0 με τον Σταμέλο να ανοίγει λογαριασμό για τους φιλοξενούμενους μειώνοντας σε 6-2. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +8 (10-2) με τον ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 8-2 και πρωταγωνιστή τον Κωνσταντούλα να μειώνει σε 12-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-13 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Κωσταπαππά με τον Δημητρίου να κάνει τη διαφορά και ενώ λίγο πριν ο Τσίρμπας-Αναγνώστου με δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας είχε ισοφαρίσει σε 13-13.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου (17-17) με τον ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 8-2 να παίρνει τα ηνία με 25-19. Ο εξαιρετικός Δημητρίου σκοράροντας από κοντά και από μακριά κρατούσε τον Πύρρο (27-25) με τους Γιαννιώτες όμως με πληθώρα επιλογών στην επίθεση και σερί 6-0 να πηγαίνουν στο +8 (33-25). Βρίσκοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό η ομάδα του Νίκου Πάνου ξέφυγε με +11 (38-27) με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-30.

Μεγάλη η αστοχία στην αρχή της τρίτης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να κρατούν διψήφια απόσταση (41-30 στο 23΄). Οι επιθέσεις συνέχισαν να μη βρίσκουν με τίποτα στόχο με το 43-30 που προηγήθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα να γίνεται 44-37 στο 30΄ μετά από επιμέρους 7-1 των Αρτινών.

Ο Δημητρίου συνέχισε να αποτελεί τη σταθερά του Πύρρου και με 5 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει στο -2 στο (44-42). Η γιαννιώτικη αντίδραση ήρθε με σερί 5-0 που έκανε το σκορ 49-42. Το πολλά επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων αποτέλεσαν το "κλειδί" προκειμένου να διατηρούνται στην πρωτοκαθεδρία στο 35΄ (53-45). Ο Μπουραντάς αθόρυβα με 2 σερί κλεψίματα και 5 πόντους έφερε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο +13 στο 36΄(58-45). Ο Πύρρος μείωσε προσωρινά σε 60-49 όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα διατήρησε μέχρι και το τέλος τα ηνία.

Τελικό σκορ 65-53 με τους Γιαννιώτες να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 5-12 παίρνοντας μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί "χρυσάφι" στο τέλος έχοντας το 2Χ2 επί των Αρτινών. Ο Πύρρος υποχώρησε στο 4-12.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-39, 37-44, 53-65

Διαιτητές: Γκούμας-Γαληνάς Χ.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Παπακίτσος, Γκούντας 3, Ζήσης 3(1), Παπαρούνης, Χρύσης 4, Γιαννάκης, Αναγνώστου 7(1), Κατσαούνος 8(2), Χαβέλας 4, Δημητρίου 24(3), Χρήστου, Κοντός

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Φωτόπουλος, Σκούρτης, Τσιμπέρης 7, Τσίρμπας-Αναγνώστου Δ. 6, Κοτζαμάνης 3, Μπουραντάς 13(2), Λυγούρας 5, Γιαννόπουλος Π. 9, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 9, Κωνσταντούλας 6, Ράπτης 7