Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

MetronGold Μολοσσοί-Φαίακας Κέρκυρας 115-86: Ιστορική βραδιά για τους καταιγιστικούς Μολοσσούς των 23(!) εύστοχων τριπόντων

Σκορ και θέαμα σήμερα το βράδυ στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με τους Μολοσσούς, στην πιο παραγωγική τους εμφάνιση στην ιστορία τους στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, να επικρατούν με το εντυπωσιακό 115-86 του Φαίακα Κέρκυρας.

Αυτή ήταν η 8η νίκη για τη γιαννιώτικη ομάδα που ευστόχησε σε 23 τρίποντα με τον Ζήση να κάνει season high με 42 πόντους και 10 εύστοχα μακρινά σουτ. Μάστορας και Στύλος πρόσθεσαν από 13 πόντους με τον Παλιόγλου να έχει 12. Από το Φαίακα 24 πόντους είχε ο Γκιουλέας, 20 ο Μαγκανάς, 19 ο Ούστογλου και 14 ο Αγιούς. Στο 4-8 υποχώρησαν οι Κερκυραίοι.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν εξ' αρχής τις προθέσεις τους πίσω από τα 6.75 ευστοχώντας σε 6 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας τα ηνία με 23-16 στο 10΄. Με τον Ζήση να πρωταγωνιστεί στο δεύτερο δεκάλεπτο (12 πόντοι) το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-38.

Οι άμυνες πήγαν "περίπατο" στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι 35-32 υπέρ των Φαιάκων με τον Μαγκανά να μετρά 18 πόντους σε αυτό το διάστημα (80-73 στο 30΄). Στους ίδιους ρυθμούς κύλισαν και τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά από πλευράς Μολοσσών οι οποίοι κυριάρχησαν με το επιμέρους 35-13 να τους δίνει αυτή την ευρεία σε έκταση νίκη με το τελικό 115-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 48-38, 80-73, 115-86

Διαιτητές: Τσίγας-Ντίσιος

ΜetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 8(2), Κόρδας, Στύλος 13(3), Χατζηαγοράκης 4, Ζήσης 42(10), Παλιόγλου 12(4), Μάκης 9(2), Γούλας 9, Μάστορας 13(2), Καλπατσίδης 5

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 14(1), Γιαννούλης 1, Γκιουλέας 24(3), Κακαρούγκας 2, Χειμαριός, Παπαγκίκας 4(1), Μοσχοβίτης 2, Ούστογλου 19, Μαγκανάς 20(2)