Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Παναχαϊκή 64-102: 14η ήττα για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

14η ήττα σε 14 αγώνες για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων που αντιμετώπισε σήμερα την ποιοτική και φορμαρισμένη Παναχαϊκή με το τελικό 102-64 να δίνει στους Πατρινούς την 7η νίκη τους.

Μαγκλάρας με 21 πόντους ο πρώτος σκόρερ των Γιαννιωτών οι οποίοι είχαν ακόμα διψήφιους τους Ντούμα με 13 και Θεοδωρόπουλο με 12. Από τους φιλοξενούμενους 18 είχε ο Γκόβας, 16 ο Ντάκοβιτς, 14 ο Μανωλάκης, 13 ο Νικολάου και 11 ο Σαλάι.

Οι Γιαννιώτες μπήκαν καλά στο παιχνίδι βρισκόμενοι μπροστά με 9-5 όμως η Παναχαϊκή με επιμέρους 16-2 έχτισε διψήφια διαφορά (21-11) ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 32-14 βρίσκοντας καλό επιθετικό ρυθμό. Η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες συνέχισε να μεγαλώνει με το +20 λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου να θέτει τις βάσεις νίκης των Πατρινών (49-29). Ημίχρονο στο 53-32.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το δεύτερο μισό με την Παναχαϊκή να συνεχίζει να προπορεύεται άνετα (72-53 στο 30΄) φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 102-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 32-53, 53-72, 64-102

Διαιτητές: Λυτροσυγκούνης, Πάνος, Γεωργοσόπουλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Μαγκλάρας 21(1), Τουλιάς 3(1), Παδιός, Κοντός 1, Μακρής 1, Τασουλής 7(1), Δέζος, Ματσαγγάς 2, Τσόλης Ν. 2, Θεοδωρόπουλος 12, Τσόλης Γ. 2, Ντούμας 13(1).

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Βανδώρος 6(2), Χρυσανθόπουλος Σπ. 5(1), Κουτσούκος, Ντάκοβιτς 16(1), Γκόβας 18(5), Γιαννικόπουλος 7(1), Καλογιάννης 8(2), Νικολάου 13, Μανωλάκης 14, Μπαλής 4(1), Αργυρόπουλος, Σαλάι 11.