Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

Θρύλος Ιωαννίνων-Αστράκα B.C. 55-60: Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Αστράκα

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι του Θρύλου Ιωαννίνων με την Αστράκα με τους φιλοξενούμενους να κατακτούν τελικά τη νίκη με 60-55.

Λάμπρος με 13 πόντους και Λούντζης με 12 ήταν οι δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων από την ομάδα του Ηλία Κουγιουμτζίδη που βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-2. Από το Θρύλο, που πλέον έχει ρεκόρ 5-6, 19 πόντους σημείωσε ο Βελογιάννης και 14 ο Γιωτάκης.

Η Αστράκα είχε διαφορά 6 πόντων στο ημίχρονο (31-25 στο 20΄) με τις δύο ομάδες πάντως να είναι κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 44-41 υπέρ των φιλοξενουμένων οι οποίοι με τον Λάμπρο να είναι καταλυτικός στην τελευταία περίοδο (8 π.) πήραν τελικά τη νίκη με 60-55.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 25-31, 41-44, 55-60

Διαιτητές: Καννής-Γκούμας

Θρύλος Ιωαννίνων (Παλιόγλου): Βελογιάννης Χ. 19(5), Αθανασόπουλος 7(2), Παπαπέτρου 3(1), Τσουμάνης, Βελογιάννης Α. 9, Μαλάτος, Λισγάρας, Γιωτάκης 14(1), Στούπας 3

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρος 13(2), Παπανικολάου 1, Νυφαντής 6(1), Σπυρίκος 3(1), Αντωνίου Δ. 5, Κωσταράς 3, Τάσσος 7, Ασπιώτης, Φουρλάνης, Λούντζης 12, Τσιρώνης 5, Μπέλλος 5(1)