Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

Αργοναύτης Νέας Κίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 80-47: 10η ήττα για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Τη 10η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε σήμερα το απόγευμα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με 80-47 στην έδρα του Αργοναύτη Νέας Κίου.

Τασουλής, Ντούμας και Θεοδωρόπουλος είχαν από 12 πόντους για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. Παλλαδινός με 16, Δανίκας με 15 και Κωνσταντίνου με 12 ξεχώρισαν από τους νικητές.

Χωρίς επιθετικό ρυθμό Αργοναύτης Νέας Κίου και ΑΓΣ Ιωαννίνων στα πρώτα 3΄ με το σκορ στο 2-2. Σερί 5-0 των γηπεδούχων τους έφερε στο 7-2 με τους Γιαννιώτες να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο όμως τα μακρινά σουτ να τους πληγώνουν (16-6). Ο Τασουλής με τρίποντο και φάουλ μείωσε σε 16-10 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-12 υπέρ των γηπεδούχων.

Με τον Θεοδωρόπουλο να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες επιθετικά ο ΑΓΣ Ιωαννίνων μείωσε σε 24-21 στο 13΄ ενώ λίγο μετά με τον Ματσάγγα να ευστοχεί σε τρίποντο από την κορυφή ισοφάρισε σε 24-24. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με επιμέρους 10-2 βρέθηκαν στο 34-26.

Στο 22΄ ο Αργοναύτης βρισκόταν στο 40-30 όμως στη συνέχεια πάτησε το γκάζι και με σερί 12-0 ξέφυγε με 52-30 στο 26΄. Στο 30΄ ο Αργοναύτης προηγούνταν με 65-38 έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει τη νίκη. 31-12 το επιμέρους σκορ της περιόδου. Στο ίδιο μοτίβο κύλισε μέχρι και το φινάλε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να παίρνουν την άνετη νίκη με 80-47.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 34-26, 65-38, 80-47

Διαιτητές: Περδετζόγλου-Αλεξόπουλος Παν.-Στραγαλινός

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Λυμπερέας 2, Ρούζιος, Παλλαδινός 16(2), Δανίκας 15, Μιχόπουλος 9(3), Κωνσταντίνου 12(4), Πρεδάρης 5(1), Σαρηγιάννης 4, Κατσένης 8(1), Οικονόμου, Πουλιόγλου 9(1), Σαμιός.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης-Συνοδινός): Τασουλής 12(2), Ματσάγγας 7(1), Τσόλης Ν., Θεοδωρόπουλος 12, Τσόλης Γ., Μακρής 2, Κοντός, Ντούμας 12, Πετρίδης, Σταθόπουλος 2, Τουλιάς, Κουράνος