Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

Άνω Πόλη Άρτας-Θρύλος Ιωαννίνων 75-71: Πήρε την 5η της νίκη η Άνω Πόλη Άρτας

Μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Τ9 Άρτας με την Άνω Πόλη να φιλοξενεί το Θρύλο Ιωαννίνων και τους Αρτινούς να επικρατούν με 75-71.

Βάσιος με 22 πόντους ο καλύτερος των γηπεδούχων με τους Νούτσο και Θανάση να προσθέτουν από 13 και 10 αντίστοιχα. Από τη γιαννιώτικη ομάδα 29 είχε ο Μαρτίνεθ με τον Αθανασόπουλο να ακολουθεί με 16 και τον Βελογιάννη να έχει 14.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την Άνω Πόλη να προηγείται με 20-17 στο 10΄ και το Θρύλο να έχει μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο ημίχρονο (36-34 στο 20΄). Οι 10 από τους 19 πόντους των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθαν δια χειρός Μαρτίνεθ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανακτήσουν τα ηνία στο 30΄ με 55-50 για να φτάσουμε στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά όπου έγινε μεγάλη "μάχη". Συγκεκριμένα, περίπου στο 39΄, ο Θρύλος προηγούνταν με 4 πόντους όμως ο Νούτσος με μεγάλο τρίποντο αρχικά και εν συνεχεία οι βολές έφεραν την ομάδα της Άρτας μπροστά. Ο Θρύλος δεν ήταν εύστοχος στις δικές του βολές με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 75-71 και τη νίκη.

Στο 5-2 βελτίωσε το ρεκόρ της η Άνω Πόλη Άρτας με το Θρύλο Ιωαννίνων να υποχωρεί στο 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 34-36, 55-50, 75-71

Διαιτητές: Ζέρβας-Παπαδιώτης

Άνω Πόλη Άρτας: Θανάσης 10(2), Βαρέλης 8(2), Πετρέκας Κ., Βαζούρας, Γεωργίου 5, Νούτσος 13(3), Βάσιος 22(1), Ζήκος 2, Παπαβασιλείου 9(1), Παππάς 6, Πετρέκας

Θρύλος Ιωαννίνων (Παλιόγλου): Μπαρμπαγιάννης, Αθανασόπουλος 16(4), Παπαπέτρου 5(1), Γιωτάκης 4(1), Τσουμάνης 3, Μαρτίνεθ 29, Βελογιάννης 14