Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2024

Δόξα Πύρρου Άρτας-Παραμυθιά 83-63: Πήρε το ηπειρώτικο ντέρμπι διατηρώντας αλώβητη την έδρα της

Αλώβητη διατήρησε την έδρα της η Δόξα Πύρρου Άρτας επικρατώντας με 83-63 της Παραμυθιάς στο ηπειρώτικο ντέρμπι που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας.

Μπάλλας με 17 πόντους, Ilic με 16, Σταυρόπουλος και Ξιούρας με 13 ξεχώρισαν από την ομάδα του coach Παππά. Από την Παραμυθιά 22 σημείωσε ο Bojicic και 16 ο Κακιούζης. Την επανεμφάνισή του με την πράσινη φανέλα πραγματοποίησε ο Κώστας Χάιδος χωρίς να σημειώσει κάποιο πόντο.

Ο Τάκης Παππάς ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ιωαννίδη, Πρίφτη, Ξιούρα, Σταυρόπουλο και Μπάλλα με τον Κώστα Κρικώνη στην αντίπερα όχθη να επιλέγει τους Κακιούζη, Κατσίβελο, Σωτηρίου, Bojicic και Μάλλιο.

Αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες που φάνηκαν επηρεασμένες από τη διακοπή των Χριστουγέννων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-0 με τον Μπάλλα με 4 σερί πόντους να ισοφαρίζει σε 4-4 και μάλιστα το δεύτερο καλάθι ήρθε τελειώνοντας τη φάση στον αιφνιδιασμό. Τα drive της Παραμυθιάς προκαλούσαν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων με τον Κακιούζη στο 4΄ να έμμεσο τρίποντο να κάνει το 9-4 και στη συνέχεια με τρίποντο από την κορυφή να δίνει αέρα 8 πόντων στην ομάδα του (12-4). Το σύνολο του Κώστα Κρικώνη μετά το time out των γηπεδούχων με τον Bojicic έφτασε και στο +10 (14-4). Σερί 7-0 των Αρτινών του έφερε στο 14-11 με τον Χάιδο να πατά παρκέ για πρώτη φορά περίπου στο 7΄ για την Παραμυθιά. Το "βαρύ πυροβολικό" της Δόξας, Luka Ilic, πέρασε επίσης για πρώτη φορά στον αγώνα πιάνοντας αμέσως δουλειά καθώς με 5 πόντους βοήθησε την ομάδα του με επιμέρους 7-3 να κλείσει την περίοδο μπροστά με 18-17.

Οι πράσινοι μέχρι το 14΄ με επιμέρους 7-2 είχαν ανακτήσει τα ηνία με 24-20. Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά (26-25 η Παραμυθιά στο 17΄) και τον Θώδη να προσφέρει πολύτιμες λύσεις στους γηπεδούχους. Η Δόξα έχτισε μία μικρή διαφορά 6 πόντων λίγο πριν το ημίχρονο (32-26) το οποίο ολοκληρώθηκε στο 34-29 μετά από όμορφη συνεργασία των παικτών του Τάκη Παππά και καλάθι του Μπαρτζώκα.

Ξεκάθαρη η πρόθεση του Κώστα Κρικώνη να περάσει η μπάλα στον Bojicic στο low post στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τον Μαυροβούνιο forward/center να έχει 7 γρήγορους πόντους βοηθώντας την Παραμυθιά να μειώσει σε 37-36. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, δηλαδή με 7 σερί πόντους του Μπάλλα, κάνοντας το 44-36 στο 24΄. Λίγο μετά οι Αρτινοί με ωραία συνεργασία των Ξιούρα-Μπαρτζώκα έφτασαν στο +10 (46-36) αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει άμεσα time out για να διακόψει το ρυθμό που είχαν βρει. Οι Παραμυθιώτες με σερί 6-0 το μάζεψαν γρήγορα σε 46-42 όμως ο Ξιούρας ευστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο πάνω στην άμυνα του Σωτηρίου κερδίζοντας και το φάουλ κάνοντας με τετράποντο το 50-42. Ο Κακιούζης μείωσε προσωρινά με μακρινό σουτ σε 50-45 όμως Ξιούρας και Ιωαννίδης με 2/2 τρίποντα έφεραν την ομάδα τους στο 56-45 στο 27΄. Στο 30΄ το σκορ ήταν 61-49 με τον πολύπειρο Σταυρόπουλο να είναι κομβικός.

Με τον Σταυρόπουλο να συνεχίζει από εκεί που το άφησε στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα είχε σταθερά τα ηνία με 67-52 στο 32΄. Η Παραμυθιά έμεινε χαμηλά επιθετικά όντας άστοχη στις προσπάθειές της με την ομάδα του Τάκη Παππά να βρίσκεται στο +19 στο 35΄ (71-52). Δεν άλλαξε δραματικά η κατάσταση μέχρι και το φινάλε του αγώνα με τη Δόξα Πύρρου Άρτας να κατακτά την 7η νίκη της με το τελικό 83-63.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 34-29, 61-49, 83-63

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Τσαρδούλιας-Ντόντης

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς-Μάνθας): Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας 2, Ξιούρας 13(4), Πρίφτι, Μπαρτζώκας 4, Βασιλείου 6(2), Μπάλλας 17, Θώδης 7(1), Ilic 16(2), Μουκάι 2, Σταυρόπουλος 13(1)

Παραμυθιά (Κρικώνης): Χάιδος, Καμπάκας 4, Πετρόπουλος 5(1), Κακιούζης 16(3), Σωτηρίου 6, Κατσίβελος 5(1), Μπιλιούρης 3, Bojicic 22(1), Κωσταράς 2, Μάλλιος