Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023

Βίκος Φalcons-Πρωτέας Γρεβενών 73-64: Έκλεισε το 2023 με θετικό πρόσημο (vid)

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από τον μαχητικό Πρωτέα Γρεβενών ο Βίκος Φalcons πήρε μία νίκη που χρειαζόταν πολύ με 73-64 σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ολοκληρώνοντας τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος με ρεκόρ 6-4.

Τσιλούλης με 22 πόντους ο πρώτος σκόρερ από τη γιαννιώτικη ομάδα με τον Πάτρα να έχει 15, τους 7 στο τελευταίο δεκάλεπτο, όντας καθοριστικός στο να έρθει η νίκη. Θετικό το ντεμπούτο του Παπαδάκη που σημείωσε 9 πόντους βοηθώντας μάλιστα σημαντικά στην τέταρτη περίοδο όπου η ομάδα του το είχε ανάγκη.

Μαυρογιάννης-Igrutinovic-Αναγνωστάκης-Πάτρας-Τάταρης ήταν οι 5 με τους οποίους επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο coach Διαμαντάκος. Με τον παλιό παίκτη των Γιαννιωτών, Ιωαννίδη, να σημειώνει τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας του ο Πρωτέας προηγήθηκε με 5-2. Στο 5΄ το σκορ ήταν 7-6 υπέρ των Μακεδόνων με τον Βίκο Φalcons να μην έχει βρει καθόλου ρυθμό επιθετικά. Η είσοδος του Τσιλούλη στο παρκέ βοήθησε τους γηπεδούχους να προηγηθούν με βραχεία κεφαλή (14-13). Στο μεταξύ την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ομάδας πραγματοποίησε και ο Παπαδάκης. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι και το 10΄ με τους γηπεδούχους να βρίσκουν επιθετικές λύσεις με τα μακρινά σουτ των Πάτρα και Παπαδάκη (20-19 στο 10΄).

Με συνεχόμενα τρίποντα του Τσιλούλη ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με την ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου να προηγείται με 26-22 στο 13΄. Ο Τσιλούλης συνέχισε να πρωταγωνιστεί (14 πόντοι) βοηθώντας τα μέγιστα την ομάδα του να διατηρεί μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (32-24). Θετικός ήταν και ο Πάτρας σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Στη συνέχεια ο Igrutinovic επέστρεψε στο παρκέ ανεβασμένος συμβάλλοντας δημιουργικά και εκτελεστικά με τον Βίκο να κρατά αυτή την απόσταση από τον Πρωτέα (40-32 στο 18΄). Στην αντίπερα όχθη ο Ιωαννίδης με τον Μαχαιριανάκη αποτελούσαν πηγές κινδύνων για τους γηπεδούχους έχοντας 12 και 9 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο μισό. Με τον Τάταρη να τελειώνει υποδειγματικά pick and roll συνεργασία με τον Τσιλούλη η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (44-34) σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του αγώνα.

Οι Μακεδόνες με επιμέρους 9-1 μείωσαν σε 45-43 στο 22΄ με τους γηπεδούχους να δείχνουν "υπνωτισμένοι". Λίγο μετά με τον Ιωαννίδη να συνεχίζει να προκαλεί "πονοκεφάλους" στη γιαννιώτικη άμυνα η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της το -1 (47-46). Ο Γρούδος με έμμεσο τρίποντο έφερε την ομάδα του στην πρωτοπορία με 49-47. Ο Βίκος Φalcons έμεινε για παραπάνω από 4΄ χωρίς καλάθι σε ένα δεκάλεπτο το οποίο σημαδεύτηκε από τους αρκετούς τραυματισμούς με τους γηπεδούχους να χάνουν, προσωρινά, τον Τάταρη και τους φιλοξενούμενους τους Μαχαιριανάκη και Σιπητάνο. Στο 30΄ ο Βίκος Φalcons είχε ανακτήσει τα ηνία με 54-52 όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά προβληματικό με το επιμέρους σκορ στο 18-10 υπέρ του Πρωτέα.

Με τον Παπαδάκη και τον Πάτρα να προσφέρουν πολύτιμες λύσεις ο Βίκος έχτισε ένα προβάδισμα 7 πόντων στο 33΄ (59-52). Η βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι έδωσε το έναυσμα προκειμένου να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη. Με τον Μαυρογιάννη να ανεβαίνει και τον Παπαδάκη να είναι "οικονομικός" αλλά συνάμα εξαιρετικά αποδοτικός η διαφορά έφτασε στους 13 στο 36΄ (67-54). Τα ευχάριστα νέα για τους γηπεδούχους ήταν η επιστροφή του Τάταρη που φάνηκε ότι δεν είχε κάτι σοβαρό. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 μείωσαν σε 67-60 όμως ο Βίκος Φalcons κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι, με τον Πάτρα να είναι εκ νέου εκεί, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (73-63).

Τελικό σκορ 73-64 με τους Γιαννιώτες να ολοκληρώνουν τον 1ο γύρο και το 2023 με ρεκόρ 6-4.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-34, 54-52, 73-64

Διαιτητές: Εκίζογλου-Αγραφιώτης Γρ.-Κανελλίδης

Βίκος Φalcons (Διαμαντάκος-Κουγιουμτζίδης): Μόρας 2, Βακουφτσής 3(1), Αναγνωστάκης 2, Μαυρογιάννης 6, Τσιλούλης 22(4), Πάτρας 15(2), Igrutinovic 7, Παπαδάκης 9(2), Τάταρης 7

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Τσιμιδής 8, Κλωναράς 7(1), Κατηρτζίδης 7(1), Ιωαννίδης 15(1), Μαχαιριανάκης 13(1), Ζήμπρας 9(1), Σιπητάνος 5(1), Ασλανίδης, Αναστασόπουλος