Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023

Λέων Κέρκυρας-Πύρρος Αρταίων 71-45: Χονδρογιάννης, Μπάνος και Τζιανούμης οδήγησαν σε πολύτιμη νίκη τον Λέοντα

Έχοντας την τριάδα Χονδρογιάννης, Μπάνος, Τζιαμούμης σε πολύ καλή κατάσταση σημειώνοντας 23, 19 και 14 πόντους αντίστοιχα, ο Λέων Κέρκυρας επικράτησε άνετα με 71-45 του Πύρρου Αρταίων κατακτώντας μία πολύ σημαντική νίκη.

Δημητρίου με 14 και Κωσταπαππάς με 11 ξεχώρισαν από πλευράς Αρτινών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο να επιβάλλουν το ρυθμό τους προηγούμενοι με 24-14 στο 10΄. Μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Λέων ήταν αυτός που κυριάρχησε στο παρκέ παίζοντας καλή άμυνα με το επιμέρους 19-7 να του δίνει ένα άνετο προβάδισμα στο 20΄ (43-21).

Στην τρίτη περίοδο οι Κερκυραίοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο κρατώντας σε μεγάλα επίπεδα τη διαφορά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 53-35 στο 30΄ όμως το τελικό 71-45 να δίνει στην ομάδα του coach Γιώργου την 3η της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-21, 53-35, 71-45

Διαιτητές: Καννής-Ντάγκας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος-Περούλης): Στεργίου Σ. 6(2), Καρδάμης 2, Σέκας 3(1), Τζιανούμης 14, Γαληνάκης 2, Τσενεμπής Γ., Γαρνέλης 2, Μπάνος 19(1), Χονδρογιάννης 23(2)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς-Φούκας): Παπαρούνης 2, Δημητρίου Κ. 10, Κατσαούνος 2, Κωσταπαππάς 11(2), Δημητρίου Γ. 14, Τσώλας 2, Χρήστου 4(1)