Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023

MetronGold Μολοσσοί-Κένταυροι Κέρκυρας 74-51: Με άνεση οι MetronGold Μολοσσοί κατέκτησαν την 4η νίκη τους (vid)

Ένα εύκολο μεσημέρι είχαν οι MetronGold Μολοσσοί καθώς επικράτησαν άνετα με 74-51 των Κενταύρων Κέρκυρας σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 4-4.

Ζήσης με 24 πόντους, Μπάρπας με 17 και Χατζηαγοράκης με 13 οι καλύτεροι από τους νικητές.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους μετά την είσοδο του Ζήση να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-10. Στο 7΄, όταν και πάτησε παρκέ για πρώτη φορά ο αρχηγός των Μολοσσών, το σκορ ήταν 10-10 όμως με 10 δικούς του πόντους έγινε αυτό το 10-0 σερί και κατ' επέκταση το 20-10.

Οι Γιαννιώτες ήθελαν να "χτυπήσουν" στο ανοιχτό γήπεδο ώστε να βρουν εύκολους πόντους και το έκαναν πράξη με το σκορ στο 14΄ να είναι 26-14. Ο Ζήσης με 2/2 τρίποντα μαζί με τον κεφάτο Χατζηαγοράκη διατηρούσαν την ομάδα τους με άνεση στην πρωτοπορία (34-18 στο 16΄). Στην εξίσωση μπήκε και ο Μπάρπας που τελείωνε στο ζωγραφιστό τις δημιουργίες του Χατζηαγοράκη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-24.

Με τον Μπάρπα να γίνεται ο δεύτερος διψήφιος του αγώνα μετά τον Ζήση με 11 πόντους ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, μία περίοδος στην οποία οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα το σκορ στο 24΄ να είναι 47-26. Οι Μολοσσοί διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά γύρω στους 20 πόντους με τους Κενταύρους μέχρι το 30΄ να εκμεταλλεύονται τη χαλαρότητα των γηπεδούχων μειώνοντας σε 54-39.

Στο 33΄ το παιχνίδι κυλούσε στο ίδιο μοτίβο (56-41) με τους παίκτες του Γεωργιάδη με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Χατζηαγοράκη να κάνουν το 63-41. Λίγο μετά με τον Χατζηαγοράκη να δίνει συνέχεια στην καλή του εμφάνιση φτάνοντας τους 13 πόντους οι Μολοσσοί έφτασαν στο 69-43 στο 35΄ βρισκόμενοι ουσιαστικά μία ανάσα από την κατάκτηση του ροζ φύλλου. Τελικό σκορ 74-51 με τη γιαννιώτικη ομάδα να ανεβαίνει στο 4-4 και τους Κερκυραίους να υποχωρούν στο 0-9.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 44-24, 54-39, 74-51

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Ντίσιος

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 4, Κόρδας 3(1), Κατσίφης 2, Παλιόγλου 4, Ζήσης 24(4), Χατζηαγοράκης 13(1), Μάκης 3, Μελισσόβας, Μπάρπας 17, Σχίζας 4

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης 4, Γουστέρης 2, Σκενδέρης 8, Πολλάτος 6, Αναγνώστης 2, Καλαϊτζίδης 4, Κάντας Γ. 8, Μπατσομύτης 4, Μεσημέρης, Καραλανίδης 4, Παραμυθιώτης 3, Χονδρογιάννης 6