Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023

Νικόπολη Πρέβεζας-ΠΑΣ Γιάννινα 70-53: Η υπεροχή κοντά στο καλάθι έφερε την 6η νίκη

Οικοδομώντας διαφορές από 15-20 πόντους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Νικόπολη Πρέβεζας επικράτησε το απόγευμα με 70-53 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΔΑΚ Πρέβεζας κατακτώντας την 6η της νίκη στο πρωτάθλημα. Στο 3-6 υποχώρησε ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Νίκας με 22 πόντους, Ροντογιάννης με 14 και Κοντογιάννης με 10 έκαναν τη διαφορά από πλευράς γηπεδούχων. Από τους φιλοξενούμενους 12 πόντους σημείωσε ο Γκόλιας.

Ο Κοντογιάννης από το ύψος των βολών "έσπασε το ρόδι" ανοίγοντας το σκορ στο παιχνίδι μετά από 2 αγωνιστικά λεπτά. Χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα 5΄ του αγώνα με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα 5 πόντων (7-2). Ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 6-1 ισοφάρισε σε 8-8. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε το 12-8 μετά από καλάθια των Νίκα, Νούσια.

Ο Νούσιας έκανε πολύ καλή δουλειά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου βάζοντας την ομάδα του μπροστά με +7 (17-10). Περίπου στο 13΄ με τρίποντο του Σουλιώτη οι Πρεβεζιάνοι οικοδόμησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (22-11). Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αρκετά άστοχος στις προσπάθειές του με αποτέλεσμα να μείνει χαμηλά επιθετικά και το σκορ να γίνεται 28-11 με τον Χρήστου να μην έχει αντίπαλο στο low post. Ένα τρίποντο του Νίκα έφερε τη Νικόπολη σε απόσταση 20 πόντων (31-11) με τον coach Πάνου να καλεί εσπευσμένα time out καθώς το 18-3 επιμέρους των γηπεδούχων μέσα σε περίπου 7΄ είχε ως αποτέλεσμα να μείνει αρκετά πίσω η ομάδα του. Οι Γιαννιώτες έβγαλαν αντίδραση με σερί 7-0 μειώνοντας σε 31-18. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-20 υπέρ της Νικόπολης.

Στο 24΄ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν σταθερά τη διαφορά άνω των 10 πόντων (41-26) ενώ στη συνέχεια εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους κοντά στο καλάθι με Νίκα και Κοντογιάννη πήγαν στο 51-30. Με δύο μακρινά σουτ από τους Τσίρμπα-Αναγνώστου και Γκόλια ο ΠΑΣ μείωσε σε 51-36. Στο 30΄ η Νικόπολη βρισκόταν σταθερά μπροστά με 58-39.

Με επιμέρους 7-4 και τον Νίκα να σημειώνει και τους 7 πόντους της ομάδας του, η Νικόπολη ξέφυγε στο +22 στο 35΄ (65-43). Ο Λυγούρας πρόσφερε 4 σερί πόντους στον ΠΑΣ μειώνοντας σε 65-47 ενώ λίγο μετά με τον Γκόλια να ευστοχεί σε έμμεσο τρίποντο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 69-52. Τελικό σκορ 70-53 με την ομάδα του Σπύρου Πολίτη να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 6-2 και την ομάδα του Νίκου Πάνου να υποχωρεί στο 3-6.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 35-20, 58-39, 70-53

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Κοντογιάννης 10, Σουλιώτης 5(1), Τσιτσώνης 2, Ροντογιάννης 14(1), Ζαλοκώστας 2, Χρήστου 8, Νίκας 22(2), Σαμπάνης, Νούσιας 7

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 12(1), Μιχαήλ 2, Παδιός, Τσιμπέρης 4, Τσίρμπας-Αναγνώστου 9(2), Κοτζαμάνης 2, Μπουραντάς 8, Λυγούρας 8, Γιαννόπουλος Λ., Κωνσταντούλας, Σταμέλος 8, Μπουγιάς