Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023

Αχαγιά 82-ΑΓΣ Ιωαννίνων 84-62: Ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα

φωτο: pelop.gr

Για 3 δεκάλεπτα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στην Αχαγιά 82΄ η οποία όμως στην τελευταία περίοδο πάτησε το γκάζι φτάνοντας στη νίκη με 84-62 υποχρεώνοντας τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στην 6η του ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Παναγιώτης Ασπρούδης επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με τους Μητρόπουλο, Ματσάγγα, Τσατάλα, Θεοδωρόπουλο και Τασουλή. Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με τον Τσατάλα να έχει γρήγορα 6 πόντους φέρνοντας την ομάδα του στο 6-0 ενώ στη συνέχεια ο Μητρόπουλος έκανε το 8-0 με δύσκολη προσπάθεια. Ένα έμμεσο τρίποντο του Θεοδωρόπουλου έκανε το 11-2 στο 3΄ υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποίοι συνέχισαν να κυριαρχούν βρισκόμενοι στο 15-7 στο 6΄. Ο Τσατάλας ήταν η "αιχμή του δόρατος" έχοντας γίνει ήδη διψήφιος με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 21-16 υπέρ του ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Η Αχαγιά ήταν δεδομένο ότι θα έβγαζε αντίδραση διαθέτοντας ένα ρόστερ με ποιοτικούς αθλητές. Σερί 5-0 έκανε το 21-21 στο 12΄. Ο Μητρόπουλος με floater έδωσε επιθετική ανάσα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων κάνοντας το 23-21 με τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 15΄ με 25-23. Η ομάδα της Πάτρας στη συνέχεια άρχισε να βρίσκει περισσότερες λύσεις και με επιμέρους 10-4 έφτασε στο +8 στο 18΄ (35-27). Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε στο 38-29 υπέρ των γηπεδούχων που είχαν προλάβει να βρεθούν και σε διψήφιο προβάδισμα λίγο πριν (37-27).

Στο 23΄ ο ΑΓΣ Ιωαννίνων έμενε μέσα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 40-34 χάνοντας όμως με τραυματισμό τον Μητρόπουλο. Λίγο μετά με 5 μαζεμένους πόντους του Θεοδωρόπουλου και ένα drive του Τουλιά έφτασε ακόμα και στο -1 (42-41) αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν το time out. Σερί 8-0 ήταν η αντίδραση της Αχαγιάς με το σκορ να γίνεται 50-41. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 58-48 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Αχαγιά στο 33΄ βρέθηκε στο +14 (66-52) βάζοντας σιγά σιγά τα θεμέλια για τη νίκη καθώς η διαφορά κυμάνθηκε από τους 15-20 πόντους μέχρι και το φινάλε. Τελικό σκορ 84-62 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να υποχωρεί στο 0-6.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-29, 58-48, 84-62

Διαιτητές: Χρόνης, Μπερέτσος, Ζαφείρη

Αχαγιά 82΄(Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 16(2), Χονδρόπουλος 5(1), Ντόκιτς 24, Λυμπέρης 14(4), Τσακίρης 11(3), Ιωάννου 8(2), Ταρναρής 4, Τόκας, Κουκουζέλης 2, Καμάτσος, Ιατρόπουλος, Κανελλάκης.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης-Συνοδινός): Τασουλής 2, Μητρόπουλος 6, Ματσάγγας, Τσαταλάς 29(1), Πετρίδης , Τσόλης Ν. 1, Θεοδωρόπουλος 12(1), Τσόλης Γ. 4, Ντούμας 6, Τούλιας 2, Σαββίδης, Παππάς.