Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023

Δόξα Πύρρου Άρτας-Γλαύκος Έσπερος 85-75: Τεράστια νίκη με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο

Μία τεράστιας σημασίας νίκη με μεγάλη ανατροπή με σκορ 85-75 πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στην έδρα της η Δόξα Πύρρου Άρτας επί ενός άμεσου ανταγωνιστή, του Γλαύκου Έσπερου, φτάνοντας τις 5 στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Άρτας μπορεί να βρέθηκε στο -14 στο ημίχρονο (46-32) όμως έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα βελτιώνοντας θεαματικά την άμυνά της στο δεύτερο μισό και με επιμέρους 53-29 έφτασε σε αυτό το θριαμβευτικό αποτέλεσμα.

Τρομερός Ilic που σταμάτησε στους 30 πόντους, φοβερός Μπάλλας με 23, με τον Ξιούρα να είναι clutch βάζοντας μεγάλα σουτ όταν τα χρειαζόταν η ομάδα του σημειώνοντας 19 πόντους.

Με την επιστροφή του Ξιούρα ο coach Παππάς δεν είχε ιδιαίτερα διλλήματα ως προς τους ποιους θα επέλεγε για την αρχική του 5άδα με τους Ιωαννίδη, Ilic, Ξιούρα, Θώδη και Μπάλλα να συνθέτουν το αρχικό σχήμα.

Οι Αρτινοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-19 όμως με τον Ιωαννίδη να εκτελεί από την περιφέρεια και εν συνέχεια να δημιουργεί για τον Μπάλλα ο οποίος τελείωσε την alley oop συνεργασία μείωσε σε 19-18. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-18 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο -10 βρέθηκε η ομάδα του coach Παππά στο 13΄ (30-20) αδυνατώντας σε εκείνο το σημείο να ακολουθήσει τους Πατρινούς οι οποίοι προηγήθηκαν και με 36-21 στο 15΄. 14-3 το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων στα 5΄ πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Τα λάθη των παικτών της Δόξας Πύρρου Άρτας συνεχίστηκαν με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 18 πόντους (43-25 στο 18΄). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Γλαύκο Έσπερο να προηγείται με 46-32.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα γρήγορο σερί που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι και το βρήκαν με το 5-0 να μειώνει σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (46-37). Η προσήλωση στην άμυνα ήταν αυτή που ήθελε ο Γιαννιώτης προπονητής της Δόξας Πύρρου Άρτας με την ομάδα του να μειώνει ακόμα περισσότερο σε 47-42 χωρίς να επιτρέψει εντός πεδιάς καλάθι στον Γλαύκο Έσπερο για παραπάνω από 4΄. Η διαφορά έπεσε και στους 4 (51-47) με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια με 5-0 σερί να ξεφεύγουν με 56-47 και το time out των Αρτινών να έρχεται αναπόφευκτα. Οι Πατρινοί έφτασαν και σε διψήφια απόσταση με την περίοδο να κλείνει στο 63-55.

Το σχήμα Ιωαννίδης, Ilic, Ξιούρας, Σταυρόπουλος και Μπάλλας λειτουργούσε υποδειγματικά για τη Δόξα Πύρρου Άρτας με το επιμέρους 7-2 να κάνει το σκορ 65-62. Με τρίποντο του Σταυρόπουλου το παιχνίδι ήρθε στα ίσια στο 34΄ (65-65) ενώ ο Ξιούρας με δύο τεράστιας σημασίας σουτ, το δεύτερο μάλιστα με τρομερό side step, έφερε την ομάδα του μπροστά με 71-67. Η Δόξα είχε πάρει ξεκάθαρα το μομέντουμ του αγώνα με τον Ilic με νέο τρίποντο από τα 7.5 μέτρα να φέρνει τους Αρτινούς στο +6 (74-68).

Στα 1:29 πριν το τέλος ο Γυφτοκώστας έβαλε ένα πολύ μεγάλο δίποντο κάνοντας το 78-73 ενώ στο 39΄ το σκορ ήταν 78-75. Ο Ilic ξεχάστηκε από την άμυνα των φιλοξενούμενων με τον Θώδη να του δίνει την πάσα "πάρε βάλε" και το 80-75 να είναι γεγονός. Ο Μπάλλας έκανε την τάπα στην άμυνα και αξιοποίησε την πάσα του Ilic στην επίθεση με τη Δόξα να κλειδώνει με το καλάθι του αριστερόχειρα ψηλού τη νίκη (82-75). Τελικό σκορ 85-75 με τη Δόξα Πύρρου Άρτας να επιστρέφει στις νίκες βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 5-1.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-46, 55-63, 85-75

Διαιτητές: Φασόλης-Μπαβέλας-Βομπίρης

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς-Μάνθας): Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας 4, Ξιούρας 19(5), Μπαρτζώκας 1, Δόνος, Μπάλλας 23(1), Θώδης, Ilic 30(2), Σταυρόπουλος 5(1)

Γλαύκος Έσπερος (Πολίτης): Τζερμπατζίδης 8(1), Καράλης 7(1), Ροκανάς 14(2), Μαράντης 9(2), Πανόπουλος 14(1), Αργυρόπουλος 2, Μπόγρης Λ. 3(1), Μπαρδάκας 18, Σερέτης