Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2023

Παραμυθιά-Ιόνιος Κέρκυρας 76-69: Πήρε το ντέρμπι η Παραμυθιά με ηγέτη Bojicic

φωτο: Λευτέρης Τζωρτζης

Η νίκη στα Γιάννενα επί του ΑΓΣΙ φαίνεται ότι ήταν ευεργετική για την Παραμυθιά καθώς κατάφερε σήμερα το απόγευμα να επικρατήσει σε δεύτερο σερί ντέρμπι ομάδων της ΕΣΚΑΒΔΕ με 76-69 επί του Ιονίου Κέρκυρας κατακτώντας το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο και την πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Bojicic έκανε τη διαφορά έχοντας 30 πόντους από την ομάδα του Κώστα Κρικώνη. Μάλλιος, Σωτηρίου και Κακιούζης ήταν κομβικοί έχοντας από 10 πόντους. Από τον Ιόνιο Κέρκυρας 27 σημείωσε ο Βαζούκης, 18 ο Wilson με τον Στεμπάρη να προσθέτει 11.

Ο Ιόνιος είχε τα ηνία στο 10΄ με 19-16 με τους Βαζούκη-Wilson να σημειώνουν μαζί τους 14 από τους 19 πόντους της ομάδας τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι με επιμέρους 24-10 έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-29.

Η Παραμυθιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους με 3 σερί τρίποντα, από Βαζούκη τα 2 και 1 από τον Wilson, να μπαίνουν ξανά στο παιχνίδι. Το σκορ στο 30΄ ήταν 59-51.

Ο Bojicic ήταν όλα τα λεφτά στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά για την Παραμυθιά μετρώντας 12 πόντους ενώ ο Μάλλιος όταν η διαφορά έπεσε στους 3 ήταν εκεί με μεγάλο τρίποντο να δώσει σημαντική λύση στην ομάδα του. Το τελικό 76-69 έφερε Παραμυθιά και Ιόνιο Κέρκυρας στο ίδιο ρεκόρ, το 2-4.