Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

Δόξα Πύρρου Άρτας-Αργοναύτης Νέας Κίου 75-65: Αήττητη και 4Χ4 η Δόξα Πύρρου Άρτας

Το 4Χ4 έκανε η Δόξα Πύρρου Άρτας σήμερα το απόγευμα στην έδρα της επικρατώντας του Αργοναύτη Νέας Κίου με 75-65.

Νέα εξαιρετική εμφάνιση του Ilic με 23 πόντους, πολύ καλός ο Μπάλλας με 14 με τον Σταυρόπουλο να προσθέτει 10.

Στα πρώτα περίπου 5΄ της αναμέτρησης το σκορ ήταν χαμηλό με τους φιλοξενούμενους κυρίως με τον Παλλαδινό να προκαλούν ρήγματα στην άμυνα των Αρτινών (3-4) όμως η ομάδα του Τάκη Παππά με τον Δόνο να σημαδεύει διάνα από τη γωνία σε δύο περιπτώσεις, τον Μπάλλα να τροφοδοτείται στο low post και τον Ilic να είναι εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση με επιμέρους 11-1 προηγήθηκε με 14-5. Ο Αργοναύτης είχε τις απαντήσεις και με σερί 7-0 μείωσε στους 2 (14 -12) αναγκάζοντας τον coach Παππά να καλέσει το time out. Η αντίδραση της Δόξας ήταν άμεση καθώς με σερί 7-0 έκανε το 21-12. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε το 23-16 με τον Ρούζιο με floater να νικά το χρόνο μειώνοντας για τον Αργοναύτη.

Παίρνοντας πόντους από τους δύο ψηλούς της, Θώδη και Μπαρτζώκα, η Δόξα Πύρρου Άρτας βρέθηκε στο +10 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (27-17) διατηρώντας στη συνέχεια αυτή τη διψήφια διαφορά (30-19). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν όμως να βρουν τις λύσεις μειώνοντας με επιμέρους 8-2 σε 32-27 στο 16΄. Η ομάδα του coach Παππά δεν απώλεσε μέχρι και το ημίχρονο την πρωτοπορία έχοντας διαφορές της τάξεως των 5 πόντων με τον Αργοναύτη να χάνει πολλές βολές από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας". Ο φοβερός και τρομερός Ilic ήταν ο παίκτης που έκανε ξανά τη διαφορά με το σκορ στο 20΄ να είναι 41-33.

Ο Αργοναύτης με επιμέρους 7-2 στα πρώτα 3΄ της τρίτης περιόδου μείωσε σε 43-40 με τη Δόξα να δυσκολεύεται επιθετικά (2 πόντοι σε περίπου 5΄ ). Σταυρόπουλος και Ilic βρήκαν το χώρο που ήθελαν στην περίμετρο ευστοχώντας δις δίνοντας επιθετικές "πνοές" στην ομάδα τους (49-45). Λίγο μετά οι διαιτητές χρέωσαν με το 4ο φάουλ το Ilic προσθέτοντας έναν μεγάλο "πονοκέφαλο" στον coach Παππά. Ο πάντα ετοιμοπόλεμος Σταυρόπουλος με νέο τρίποντο και ο Ξιούρας, με τον ίδιο τρόπο να σημειώνει τους πρώτους του πόντους, βοήθησαν την ομάδα τους να ξεφύγει με +8 (55-47). Με 3/4 βολές οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11 στο 30΄ (58-47).

Χωρίς ιδιαίτερη ευστοχία οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 34΄ να είναι 59-49. Άμυνα ζώνης από τον Αργοναύτη στη συνέχεια και με επιμέρους 8-5 μείωσε σε 64-57. Θώδης και Ilic έφεραν τους Αρτινούς στο 68-57. Με σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 68-62 όμως η Δόξα με τον Μπάλλα να "καθαρίζει τη μπουγάδα" έκανε το 73-62. Τελικό σκορ 75-65 με την ομάδα του coach Παππά να διευρύνει το αήττητό της.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-33, 58-47, 75-65

Διαιτητές: Λάμπος-Πλέγας-Θεοδοσόπουλος

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς-Μάνθας): Ιωαννίδης 6(1), Γυφτοκώστας 3(1), Ξιούρας 3(1), Μπαρτζώκας 3, Βασιλείου, Δόνος 7(2), Μπάλλας 14, Θώδης 6, Ilic 23(3), Σταυρόπουλος 10(2)

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος-Μπούνος): Κύρκος, Πουλιογλου, Ρούζιος 15(1), Πρεδάρης 6, Μιχόπουλος 7(2), Κατσένης, Σαρηγιάννης, Παλλαδινός 17(1), Δανίκας 12(1), Λυμπερέας 8, Μιχαλόπουλος, Σαμιός