Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023

Γαργαλιάνοι-Δόξα Πύρρου Άρτας 69-65: Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Δόξα Πύρρου Άρτας

φωτο: gargalianoionline.gr

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Δόξα Πύρρου Άρτας στην έδρα των Γαργαλιάνων με 69-65.

Μπάλλας με 24 πόντους ο καλύτερος από την ομάδα της Άρτας, με τον Δόνο να προσθέτει 14 και τον Ilic 12. Χωρίς τον Ξιούρα οι Αρτινοί λόγω τραυματισμού στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Τρομερή εμφάνιση από τον Simovic με 37 πόντους από πλευράς Γαργαλιάνων. Σκλήβας με 12 και Γιαννακόπουλος με 10 ήταν ακόμα διψήφιοι.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι ομάδες σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τους Αρτινούς να βρίσκονται στο -1 στο 20΄ (34-33).

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του coach Παππά βρέθηκε στο +5 (45-40) αλλά οι γηπεδούχοι με επιμέρους 10-2 προσπέρασαν με 50-47 στο 30΄. Η Δόξα Πύρρου Άρτας ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή στο τέταρτο δεκάλεπτο (51-50) χάνοντας ευκαιρίες να ξεφύγει στο σκορ με τους Γαργαλιάνους να βρίσκουν πόντους με Σκλήβα, Simovic και τη διαφορά να φτάνει στους 7. Μέχρι και το -4 μείωσε η ομάδα της Άρτας με το τελικό σκορ να είναι το 69-65 και τη Δόξα να γνωρίζει την πρώτη της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-33, 50-47, 69-65

Διαιτητές: Αναστασόπουλος-Ευφραιμίδης-Κουτίβης

Γαργαλιάνοι (Κούτρης-Κλαδιανός): Τσαγκάρης, Κλεφτάκης, Λαζαρίδης 5(1), Γιαννόπουλος 2, Μπουκουβάλας, Παπουτσής 3(1), Simovic 37(3), Γιαννακόπουλος 10(1), Σκλήβας 12,

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς-Μάνθας): Ιωαννίδης 4, Γυφτοκώστας 2, Πρίφτι, Μπαρτζώκας 2, Βασιλείου, Δόνος 14(3), Μπάλλας 24(1), Θώδης 2, Ilic 12(2), Σταυρόπουλος 5(1)