Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-ΠΑΟΚ 85-67: Δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ ο εξαιρετικός ΠΑΣ Γιάννινα

Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC επικράτησε με 85-67 του ΠΑΟΚ σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμνατήριο.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη για τις κυανόλευκες οι οποίες βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 2-3 πιάνοντας στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ που υποχώρησε στο 2-3.

Πηλακούτα με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, Asberry με 17, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και Πράπα με 14 και 5 ασίστ ήταν οι καλύτερες από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα. Wilkinson με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και Markovic με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν επίσης θετικές. Από τον ΠΑΟΚ η Jones έκανε ό,τι μπορούσε έχοντας double double με 29 πόντους, 14 ριμπαόυντ έχοντας και 3 κλεψίματα, με την Walker να προσθέτει 22 πόντους αλλά με μόλις 6/19 σουτ.

Asberry, Μαρίνη, Σαρηγιαννίδου, Markovic και Wilkinson ήταν οι 5 αθλήτριες με τις οποίες ξεκίνησε το παιχνίδι ο Σταύρος Νανάκος. 5-4 το σκορ στο 3΄ με τις γηπεδούχες να είναι αρκετά άστοχες και μάλιστα σε ελεύθερα σουτ (2/8). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (11-9 στο 6΄) όντας όμως αμφότερες άστοχες (4/13 σουτ ο ΠΑΣ και 3/10 ο ΠΑΟΚ). Με την Πηλακούτα να έχει περάσει στο παρκέ παίρνοντας μπάλες στο low post και τις Πράπα και Markovic να "χτυπούν" στον αιφνιδιασμό ο ΠΑΣ Γιάννινα έχτισε διαφορά 6 πόντων στο 8΄ (17-11) αναγκάζοντας τον coach Αγγελίδη να καλέσει το πρώτο time out στο παιχνίδι. Μέχρι και το +7 έφτασε ο ΠΑΣ με τρίποντο της Πράπα (20-13). 22-15 το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Με έμμεσο τρίποντο της Asberry ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με την Αμερικανίδα με τους πρώτους πόντους της (είχε ήδη μοιράσει 5 ασίστ) να φέρνει την ομάδα της μπροστά για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-15). Οι γηπεδούχες δείχνοντας μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα και με την Πηλακούτα να κάνει τη δουλειά της επιθετικά, έχοντας και την Πράπα σε καλή μέρα κατάφεραν, με επιμέρους 8-4 να ξεφύγουν με 33-19. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε 33-24 με τον coach Νανάκο να καλεί άμεσα το time out. Εντυπωσιακά αντέδρασαν οι κυανόλευκες με την Πράπα με 3/3 τρίποντα να φτάνει τους 11, μαζί με την Πηλακούτα που είχε επίσης 11 και την Wilkinson που είχε επιστρέψει δριμύτερη στο παρκέ το σκορ έγινε 41-24. Η Jones προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα της στο παιχνίδι φτάνοντας τους 14 πόντους (οι 10 στη δεύτερη περίοδο) με το σκορ να γίνεται 41-31.  Ημίχρονο στο 45-33 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα.

Με 4 πόντους της Jones ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 45-37 με τις Γιαννιώτισσες να διατηρούν σταθερά την πρωτοπορία με διαφορές της τάξεως των 10 πόντων (52-42 στο 25΄) με την Asberry να γίνεται διψήφια φτάνοντας τους 10. Λίγο αργότερα οι παίκτριες του Νανάκου δεν είχαν πρόβλημα να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμα και στο +18 μετά από έμμεσο τρίποντο της Πηλακούτα (64-46). Στο 30΄ ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγούνταν με 68-48 έχοντας απλοποιήσει την κατάσταση ενόψει τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο προπονητής των γηπεδούχων δεν ήταν ικανοποιημένος με όσα έβλεπε στο παρκέ στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου παρά το γεγονός ότι η ομάδα του διατηρούνταν άνετα μπροστά στο σκορ (70-52) καλώντας το time out. Ο Δικέφαλος του Βορρά "ροκάνισε" σε 70-57 στο 33΄ χωρίς όμως να μπορέσει να μειώσει περισσότερο. Στο 36΄ το σκορ ήταν 74-61 με τον ΠΑΣ Γιάννινα ένα λεπτό αργότερα με τρίποντο της Asberry να κάνει το 79-63 όντας πολύ κοντά στη νίκη. Το τελικό σκορ ήταν 85-67 με τον ΠΑΣ να κατακτά τη 2η φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα.