Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023

Αργοναύτης Νέας Κίου-IBC 68-78: Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί με πολύτιμο διπλό

Τέλος στο αρνητικό σερί των 3 ηττών με ένα μεγάλο διπλό έβαλε σήμερα το απόγευμα το IBC επικρατώντας με 78-68 στην έδρα του Αργοναύτη Νέας Κίου.

Γκουντουβάς με 20 πόντους, Ζώτος με 14, Μάντζιος με 13 και Χίντζιος με 11 έκαναν σπουδαία δουλειά από τη γιαννιώτικη ομάδα. Ο Ρούζιος σημείωσε 14 πόντους κόντρα στην πρώην ομάδα του από τον Αργοναύτη, 11 είχε ο Παλλαδινός και από 10 Πρεδάρης και Δανίκας.

Με τον Μάντζιο να παίρνει αρκετές πρωτοβουλίες στο πρώτο δεκάλεπτο το IBC ήταν στο 20-18 στο 10΄ ενώ στη δεύτερη περίοδο παίζοντας καλύτερη άμυνα και με τον Χίντζιο να δίνει πολύτιμες λύσεις με τα περιφερειακά σουτ έκλεισε το ημίχρονο στο +7 (40-33 στο 20΄).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Παπαδόπουλου συνέχισαν να έχουν τα ηνία (56-50 στο 30΄) για να φτάσουμε στην τελευταία περίοδο όπου ο Radivojevic με ένα τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +8 στο 37΄ (65-57). Στη συνέχεια ο Γκουντουβάς το πήρε προσωπικά έχοντας μέχρι και το φινάλε 9 πόντους με το IBC να φτάνει στη 2η νίκη του με το τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 33-40, 50-56, 68-78

Διαιτητές: Χρόνης-Κηπώσης-Μούστρης

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος-Μπούνος): Οικονόμου, Πουλιόγλου 6, Ρούζιος 14(4), Πρεδάρης 10(2), Μιχόπουλος 8(2), Κατσένης, Κύρκος, Παλλαδινός 11(2), Δανίκας 10, Φλεβάρης 2, Λυμπερέας 4, Μιχαλόπουλος 3

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Ζώτος 14, Πολύζος 7(1), Radivojevic 9(2), Μάντζιος 13(1), Χίντζιος 11(3), Γκουντουβάς 20(1), Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 1, Πετσίτης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 1